GDO Nedir? Zararlari Nelerdir?

Domuz gribi derken gündemi dağıtmak için şimdi de GDO’lu meyveler ve sebzelerle aklımızı karıştırmaya çalışıyorlar desek tam yeridir. İnsanları tedirgin etmek için elinden geleni yapan bazı medya kuruluşlarını da tebrik etmeden geçemeyeceğim. GDO isminde de anlaşılacağı gibi Genleri Değiştirilimiş Organizma demek. Bunun amacı ise sıcak ve soğukta böceklere ve virüslere karşı direnç sağlamak. Tabiki bunu söylerken insan çelişki yaşıyor bu viruslere ve böceklere karşı direnç sağlıyorsa onlara zararlı ise bize zararlı değil mi diye. Bana göre zararlı. Direnç gösterdiği şey doğanın bir parçası olan organizmaları öldürmek ise bize de ileri yönde zararları bulunmakta. İşin ilginç yanı ise GDO’lu ürünler genelde 3. sınıf ülkelerde denenmesi. Bu ürünü kullanan kişilerin hem allerjileri artıyor hemde antibiyotiğe karşı dirençleri artıyor. Bunun sonucunda ise rahatsızlanmamak elde değil. Bağırsağımızda bulunan bakterilerde de genetik değişime yol açtığı için kısaca GDO şu anlık zararlı.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde farelerin üreme organlarının küçüldüğü görüldü. Her ne kadar insanlar üzerinde olumsuz etkiler bilinmese de hayvanlar üzerinde olumsuz etkileri bilinmekte. Türkiye’de raflarda yer alan toplam 900 üründe GDO maddesi yer almakta.

GDO Ürünleri Hangileri ?
Bu soruya tamamen cevap vermek zor ama hazır ürünlerin bir çoğunda bulunmakta. Pizza, soya yağı, sucuk, salam, sosis, köfte, pizza, hamburger gibi kırmızı etli ürünler ve et suyu tabletlerinde, soya etli kıyma, soya unu, fındık, fıstık ezmesi, süt tozu, kozmetik sanayiinde, hayvan yemlerinde, mısır ise; mısırdan elde edilen nişasta bazlı tatlandırıcılarda, mısır yağında, bebek mamalarında, hazır çorbalarda ve yine hayvan yeminde kullanılıyor.

Reklamlar
gdo, gdo-hangi-meyvelerde-var, gdo-nedir, gdolu-urunler, gdonun-zararlari-nelerdir, hangi-urunler-gdolu, saglık kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: