E-imza Nasıl Kullanılır?

5070 sayılı elektronik imza kanuna göre güvenli elektronik imza, elle atılan imza ile aynı hukukî sonucu doğurur maddesi yer almaktadır.

Bu maddeye istinaden ülkemiz bakanlıkları kendi personellerine Tubitak’ın imal ettiği e-imza’ları temin etmiş, bundan böyle resmi yazışmaların elektronik ortamda yapılması için ilk büyük adımı atmıştır.

Ancak, e-imza verilen idare personellerinin bu imzaları kullanmalarında bir takım sıkıntıları olduğunu, özellikle ilk kullanım için gerekli olan sertifika onay işleminde birçok memurun sorun yaşadığını bizzat şahit oldum.

Bunun için Kamu SM yani Tubitak’tan verilen elektronik imzaların ilk olarak nasıl kullanıma açılacağılacağını tarif edeceğim.

İlk olarak kurumunuzun Tubitak ve kendi bağlı olduğu üst birimden her bir personel adına e-imza talep etmesi gerekiyor. Bu kısım işin idari kısmında yer aldığı için atlıyorum.

E-imza’nın posta yolu ile adınıza özel olarak gelecektir. E-imza; bir sim kart ve kart okuyucudan oluşuyor. Kullanma klavuzunda yer alan talimatlar doğrultusunda sim kartı, kart okuyucuya yerleştirdikten sonra;

1- https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/ adresine giriyoruz. Buradan “Resimdeki Yazıyı Giriniz” kısmına yukarıdaki resim kodlarını, “Güvenli Sözcük” kısmına ise e-imza talep ettiğinizde yazdığınız güvenli sözcüğü gireceksiniz. Bu güvenli sözcüğü idarenizden öğrenebilirsiniz.

2- Birinci maddedeki kısmı geçtikten sonra kurumunuzca bildirilen cep telefonunuza bir kısa mesaj gelecektir. Bu mesaj ile gelen şifreyi siteye girdiğinizde güvenli giriş yapmış olacaksınız.
3- Daha sonra gelen sayfadan ‘Sertifikamı Kullanıma Aç’ sayfasından mevcut sertifikayı seçerek aktif edebilirsiniz.


4- Son aşamada ise, ‘Pin / Puk Bilgisi’ sayfasında pin kodunuzu yani e-imzanızın şifresini öğrenebilirsiniz.

E-imzanızın sertifakasını kullanıma açıp, şifresini de öğrendikten sonra E-imza destekli editör programından yazılan yazıları elektronik olarak imzalayabilirsiniz.

Reklamlar
e-imza, e-imza kullanimi, e-imza nasil kullanilir kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: