Bloggeri Wordprese Sorunsuz Tasima

Blogger’daki bloglarını çeşitli sebeplerle WordPress’e taşımak isteyen arkadaşlar. Önceki yazıda karşılacağınız sorunları okumuşsunuzdur. Bu sorunları çözerek blogunuzu nasıl taşırsınız? Hep birlikte inceleyelim.

Öncelikle WordPress sitenizi kuruyorsunuz. WordPress’teki içe aktar seçeneğinden blogger sitenizi kolayca taşıyabileceğinizi düşünebilirsiniz ancak bu şekilde maalesef yapılmıyor (Bunu destekleyen siteler de var). Sonuçta ortaya çoğu zaman bir hata çıkıyor. Taşıma için wordpress’ten geçici olarak ve sadece taşıma aracı olarak kullanacağımız bir blog açıyoruz.

Üye olurken resimdeki gördüğünüz seçenekteki işareti kaldırarak aracı olarak kullandığınız blogunuzun arama motorları tarafından indexlenmesini engelliyorsunuz. Bu şekilde orjinal sitenizin bir kopyasının indexlenmesini engellersiniz.

Ücretsiz blogu açtınız… Sonraki aşamada Blogger sitenizin bulunduğu google hesabınızın açık olması işinizi kolaylaştırır. Yeni açtığımız wordpress blogdaki araçlar>> içe aktar seçeneği blogger’ı seçerek ilerliyoruz ve taşımak istediğimiz blogumuzu seçiyoruz. Bütün yazıların ve yorumların taşıma işlemi bittikten sonra sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bu blog üzerinde biraz düzenleme yapmamız gerekiyor. İçe aktardığımız yazılarımızın adreslerini blogger’dakine uyarlamaya çalışıyoruz. Blogger’daki adreslerde bazı Türkçe karakter sorunları nedeniyle çoğu bağlantı adresi içeriğin başlığından farklı oluyor ve Blogger çok uzun başlıkları kısaltarak bağlantı yapıyor. Halbuki WordPress’te böyle değil.

Örneğin: “Yazının Başlığını Değiştirme İçin Bazı Önemli İpuçları” gibi bir yazı oluşturdunuz bloggerda. Bunun bağlantı adresini incelersek:

“www.siteniz.com/2009/10/yaznn-baslgn-degistirme-icin-baz-onemli.html” şeklinde başlığa benzemeyen bir bağlantı adresi çıkıyor. Bu durum Türkçe karakter sorunundan dolayı ve blogger’ın adresleri kısaltmasından dolayı oluyor. Bu sorunu çözmemiz gerekiyor.

http://www.siteniz.com/2009/10/01/yazi-adresi/” şeklinde bir bağlantı adresi türü var Blogger’da. Bunun ” /http://www.siteniz.com/2009/10/01/“ olan kısmını wordpress’te uyarlayabiliriz (sonraki adımlarda yapacağız) ama devamında “yazi-adresi” kısmı nasıl uyarlanacak. Bunun wordpress’teki gibi bir standardı yok.

**Bu nedenle ücretsiz açtığımız wordpress’teki yazıların sadece bu kısımlarını değiştirmemiz indexlerimizin zarar görmemesi için yeterlidir. Aşağıdaki resimde gördüğümüz “görüntüle” kısmından sağ tuş ile bağlantı adresini kopyalıyoruz. Daha sonra bu adresin yukarda belirttiğim kısmını (”/yazi-adresi/“) alıp wordpress’teki resimde belirtilen bölümden değiştiriyoruz. Eğer sağlam bir geçiş istiyorsak bunu bütün yazılarımız için tek tek yapmalıyız. (.html uzantısı hariç sadece resimde gördüğünüz gibi son kısmı alın.

Görüntü 1

Ücretsiz wordpress’e taşıdığımız yazılarımızın “çabuk düzenle” menüsünden aşağıdaki resimdeki bölümü (slug) blogger’da belirttiğim kısım ile tek tek değiştiriyoruz.Yazılarınız fazla değilse şanslısınız.

Görüntü-2 (değiştireceğiniz kısım- wordpresste)

Bunları değiştirmek zaten en büyük sorundu. Şimdi asıl sitemize taşıyabiliriz. Burada düzenlediğimiz bütün yazılar için “araçlar>>dışa aktar” seçeneğiniz kullanıyoruz. Dışarı çıkan dosyalarınızı Orjinal wordpress sitenizde yine aynı şekilde “Araçlar>>İçer Aktar” seçeneği ile aktarma yapıyoruz.

Orjinal sitenizdeki adreslerin eski blogger sitenizin adresleri ile uyumlu olması için son birşey yapmanız gerekiyor.

Ayarlar>> Kalıcı bağlantılar” kısmından resimdeki gibi “özel yapıyı” seçerek oraya

/%year%/%monthnum%/%postname%.html

eklemesini yapıyoruz. Böylece adreslerimiz bloggerdakine benzemiş oldu. İndexlerimizin doğru yönlenmesi için bu gerekliydi.

—————————————————————————————-

—————————————————————————————

Kalıcı bağlantı adresini güncelleyebilmeniz için sunucunuzda .htaccess dosyanızın var olması ve yazılabilir olması gerekir. Adres güncellemesini de yaptıktan sonra taşıma işleminiz bitti.

Daha sonra google’da bulunan indexlerinizi “site:www.siteniz.com” şeklinde arayıp herhangi bir içerik sonucuna girdiğinizde doğru yere yönlendiğini göreceksiniz. Aramalardan gelen ziyaretçilerinizi kaybetmeyeceksiniz.

Not: Sadece indexlenen arşiv sayfasın sonuçlarında hata alınıyor bunları da düzenlememiz mümkün değil. Onları gözardı etmek zorundasınız. Yeni indexleriniz zaten google tarafından zamanla değişecektir fazla sorun değil yani.

Reklamlar
blogger, blogger ve wordpress, bloggerdan wordprese gecis, bloggerdan wordprese gecis sorunlari, bloggerdan wordprese transfer sorunu, bloggeri wordpresse tasima, blogspot, Wordpress kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: