Blog Nedir?

Kelimenin ilk oluşumu, “Web” ve “Log” kelimelerinin birleşmesinden oluşmuş, Weblog olarak isimlendirilmiştir. Bu teknik biraz daha yaygınlaştıgında ise, “Blog” olarak kısaltılmıştır. Daha resmi konuşmalarda “Weblog”, halk diline daha yakın konuşmalarda “Blog” olarak adlandırılır.

Türkçe’ye çevrilirken, genellikle “Ag günlügü” olarak çevrilir fakat bu çeviri tam karşılıgı yansıtmamaktadır. Zira, “Log” kelimesi’nin esas karşılıgı “kayıt”tır. “Kişisel Günlük”ün Ingilizce’deki en uygun karşılıgı ise “Diary”dir. Bu nedenlerle “Ag Günlügü” şeklindeki çevirim tam karşılıgı yansıtmamaktadır.

Bloglar’in kendine ait bir kültürleri vardır. Yapıları birbirine benzer, üzerlerindeki yazışma ve konuşmaların tarzları birbirlerine benzer.

Blog insanların düşündükleri ve ilgilendikleri konuları paylaştıkları, günlük şeklindeki web sitesidir. Blogun belirli bir kuralı yoktur herkes nasıl olmasını istiyorsa o şekilde kullanabileceği ve istediği zaman güncellediği bir sayfadır. İçerik genelde en son eklenenden geriye doğru sıralanır. Blogunuzun ziyaretçileri sitenize geldiklerinde en son gelişmeleri görmüş olurlar. Blog birnevi kişisel haber ajansına da benzetilebilir.

Bazı internet indeksleme mekanizmaları sadece Blog’lar için kurulmuşlardır ve başka türdeki siteleri indeksleme mekanizmaları içine kabul etmezler. Bu indeksleme servisleri, Bloglar’dan birbirlerine verilmiş baglantıları da degerlendirirler ve bu baglantıların uçlarına göre anlamlar çıkararak Bloglar arasındaki ilişkileri kurmaya çalışırlar. Bazı indeksleme servisleri de Blog’lardan dişarıya son günlerde verilen baglantıları degerlendirerek ve son günlerde çok kullanılan kelimeleri degerlendirerek gündemin nabzını tutmaya çalışırlar.

Kişisel ag günlükleri genel olarak en yeni gönderinin en üstte gösterildigi ve her gönderinin sonunda günlük sahibinin adı ve gönderi zamanının belirtilmesi biçiminde oluşur.

Ag günlüklerinin kullanımı 1999 yılında Blogger’in bu hizmeti ücretsiz vermesi ile iyice yaygınlaştı.

2003 yılı şubat ayında Google, Blogger’i satın aldı ve araç çubuguna ‘Blog This!’ butonu yerleştirdi. Çogu kişi ilk defa bu buton sayesinde Blogger’la tanıstı.

2005 yılı Mart ayı sonlarında WordPress’in 1.5 versiyonu Stayhorn 100.000 kez indirildi.

MSN blog sistemi MSN üyelerinin aldıgı MSN Messenger hizmetine ek olarak açılınca ciddi bir yayılma gösterdi. Üyelerin foto albümü oluşturmasına izin veren sistem blogların güncelleştigi anda paylaşılmasını saglayan dahili bir yapıya da sahiptir.

Reklamlar
blog, blog nedemek, blog nedir kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: