Tuzun zararı sanılandan da fazla

Yüksek tansiyon hastalarının fazla tuz tüketiminin, tansiyonun ilaçla kontrol altında tutulması çabalarına sanılandan daha büyük ölçüde darbe vurduğu belirlendi. Amerikan Kalp Derneği’nin, Atlanta’da düzenlenen 62’inci Yıllık Yüksek Tansiyon Araştırmaları Konseyi Sonbahar Konferansı’na, bu konuda bir çalışma sunuldu. Çalışmada, çeşitli ilaçları bir arada alarak istikrarsız yüksek tansiyonunu kontrol altına almaya çalışan ancak bunu başaramayan hastaların, düşük tuz diyeti uygulayarak amaçlarına ulaşabilecekleri anlaşıldı.

Çalışmaya katılan, Brezilya’daki Dante Pazzanese Kardiyoloji Enstitüsünden Dr. Eduardo Pimenta, Reuters’a yaptığı açıklamada, ”yüksek tuz tüketimi, kontrole dirençli yüksek tansiyona önemli derecede katkı sağlıyor” dedi.

Pimante, ekibiyle yüksek tansiyon hastaları üzerinde tuzlu ve az tuzlu diyetler uygulayarak yaptıkları analizlerin sonuçlarını değerlendirirken, ”elbette az tuzlu diyet uyguladığımız hastalarda tansiyonun düşmesini bekliyorduk. Fakat bu düşüş, bizim beklediğimizden de fazla oldu” diye konuştu.

AA

Reklamlar
Tagged with: ,
Gundem kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: