internet bugün de çıldırtacak

internetteki sıkıntının ODTÜ’deki bakım onarım çalışmaları sebebiyle yaşandığı, kesintilerin bugün de devam edeceği belirtildi.

Türkiye’de üç gündür öğle saatlerinde “tr” uzantılı internet sitelerinin büyük bir kısmına kullanıcılar ulaşmakta sıkıntı çekiyor. Üç gündür yaklaşık bir buçuk saat kesintili çalışan internet yüzünden birçok kullanıcı mağdur oldu. İnternetteki bu sıkıntının Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’ndeki bakım onarım çalışmaları sebebiyle yaşandığı, kesintilerin bugün de devam edeceği belirtildi. ODTÜ kesintilerle ilgili; “Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı binasında yürütülen bina bakım ve onarım çalışmaları nedeni ile, 17-18-19 Eylül günlerinde saat 12.00-13.30 arası ve 20 Eylül Cumartesi günü saat 9.00-13.00 arasında hizmet verilemeyecektir. Elimizde olmayan nedenlerle oluşabilecek aksaklıklardan dolayı özür dileriz.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de “tr” uzantılı tüm internet alan adları ODTÜ tarafından yönetiliyor. Sektör temsilcileri ODTÜ gibi büyük bir kuruluşun binasındaki bakım ve onarım çalışmalarından dolayı internet hatlarında oluşan aksaklığı ‘komik’ olarak değerlendiriyor. Uzmanlara göre bunun bir yedekleme sisteminin olması şart. Çünkü yurtdışından tr uzantılı sitelere ulaşmak böyle bir durumda imkansız hale geliyor. Kullanıcıları çileden çıkaran söz konusu gelişmeden herkesin gerekli dersi çıkarması gerektiğini belirten uzmanlar, teknolojinin kendini sürekli yenilediği bir ortamda basit çalışmalardan dolayı uzun süreli kesintilerin olmaması gerektiğine vurgu yapıyor. Com.tr, biz.tr, info.tr, org.tr, net.tr, gov.tr, bel.tr ve mil.tr gibi alan adı başvurusunda bulunan yurtiçi ve yurtdışındaki tüm kurum, kuruluş ve şahısların taleplerini ODTÜ değerlendirip teknik destek veriyor. Türkiye’deki internet altyapısının oturmasına da öncülük ediyor. Türkiye’de toplam yüz binlerin üzerinde ‘tr’ uzantılı alan adı mevcut. Şu an ağırlıklı olarak edu.tr ve com.tr uzantıları tercih ediliyor. Üniversite siteleri öğrenci hizmetlerini internet üzerinden vermeye başlayınca edu.tr uzantıları da çokça satılmaya başlandı.

Reklamlar
Tagged with: , ,
Bilgisayar, Gundem, Haberler, internet, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: