Deniz Feneri davasında karar

Türkiye’nin gözü kulagı Almanya’daydı. Deniz Feneri e.V. yöneticilerinin yargılandığı davada karar açıklandı. Almanya’daki Deniz Feneri Derneği davasının bugünkü duruşmasında yargıç Johann Müller, üç sanığın da dolandırıcılık suçundan mahkum olduklarını açıkladı. Mahkeme sanıklardan Mehmet Gürhan’a 5 yıl 10 ay, Mehmet Taşkan’a 2 yıl 9 ay ve Firdevsi Ermiş’e 1 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Ancak Firdevsi Ermiş 1,5 yıldır tutuklu olduğu için duruşmadan sonra salıverildi.

NE KADAR YATACAKLAR?

Buna göre Gürhan aldığı 70 ay cezanın üçte ikisini çektikten sonra yani 29 ay sonra serbest kalabilecek. Gürhan ayrıca 6 ay sonra hafifletilmiş cezasını çekmeye başlayacak. Hafifletilmiş cezada haftada bir gün izin ve ziyaret saatlerinin uzaması gibi durumların olduğu öğrenildi.

14 aydır gözaltında bulunan Mehmet Taşkan ise 2 yıl 9 ay hüküm giydi. Taşkan’ın bugün tutukluluk halinin kaldırılmasına karar veren mahkeme heyeti cezanın geri kalan 19 aylık kısmının nasıl çekileceği hususunda avukatlar ile savcılığın bir araya gelerek karar vereceklerini bildirdi.

Buna göre Taşkan cezasını ya tamamen hapiste geçirebilir ya da sadece geceleri yatmak için cezaevine dönecek. Anlaşma sağlanana kadar, Taşkan serbest kalacak.

8 MİLYON EURO FENER’E GİTTİ GERİSİ ÇEŞİTLİ YERLERDE KULLANILDI

5 yıl boyunca 20 binden fazla bağış sahibinin güvenlerinin zedelendiğini belirten Alman hakim Johann Müller, Almanya Deniz Feneri’nin toplam 41 milyon euro bağış topladığını söyledi. Türkiye’ye giden toplam miktarın da 17 milyon euro olduğunu kaydeden Müller bunun 8 milyonunun Türkiye Deniz Fenerine gittiği, geri kalan kısmın çeşitli yerlerde kullanıldığını ifade etti.

Amaç dışı kullanılan paradan sadece 4 milyon euronun Almanya’da kaldığını bildiren Müller yargılananların dolandırıcılıktan hüküm giydiklerini anlattı.

ZEKERİYA KARAMAN ÖN PLANDA

Gerekçeli kararda olayın Türkiye boyutuna da değinen Müller, Mehmet Gürhan’ın dernekte yönetici olmasına karşın büyük orandan Türkiye’den yönlendirildiği ve karar vermede tek yetkilinin kendisi olmadığını, Türkiye’de Zekeriye Karaman’ın ön plana çıktığını vurguladı.

Müller, kararında sanık Mehmet Gürhan’ın, İsmail Karahan, Harun Yoldaş, Mustafa Çelik ve Zahit Akman ile geçmişte ticari ilişkileri olduğunu belirtti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Almanya’da 1999’da kurulan Deniz Feneri derneğinin 2002-2007 arasında 41 milyon 423 bin 158 Euro bağış topladığı belirtilmişdi. Bankalardan çekilen yüksek miktarların emniyete bildirilmesi sonucu kara para aklandığı şüphesiyle savcılık harekete geçmişti. İhbarlar üzerine Hessen Eyalet Savcılığı, Mehmet Gürhan, Firdevsi Ermiş ve Mehmet Taşkan’a dolandırıcılık, karapara aklama ve vergi kaçakçılığı suçlarından dava açmıştı.

Deniz Feneri Türkiye Tarafından Duyuru Yapıldı

Deniz Feneri Türkiye tarafından duyuru işte ayrıntılar. Başından beri sadece yoksullukla mücadeleyi kendine ilke edinen, dünyanın dört bir yanında her zaman ihtiyaç sahibinin, mağdurun yanında olan Deniz Feneri, iyilik namına on yıldır yaptığı güzel işlerin hesabını verebileceğini tek tek gösteriyor.

Deniz Feneri Derneği Genel Merkezi’nden canlı yayınlanacak programla,bağışçıları, gönüllüleri, yardım alan aileleriyle tüm Deniz Feneri ailesi halkın karşısına çıkıyor. Programda, on yıllık iyilik hikayesinden çarpıcı kesitler ekrana taşınacak.

Başından beri sadece yoksullukla mücadeleyi kendine ilke edinen, dünyanın dört bir yanında her zaman ihtiyaç sahibinin, mağdurun yanında olan Deniz Feneri, iyilik namına on yıldır yaptığı güzel işlerin hesabını verebileceğini tek tek gösteriyor.

Bu akşam saat 19:50’de Kanal 7’den canlı olarak yayınlanacak.

Reklamlar
Tagged with: , , ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: