SSK ve Bağ-Kurlular Dikkat

Sosyal Güvenlik Reformu 1 Ekim’de geliyor.Sosyal Güvenlik Reformu diye adlandırılan yasa 1 Ekim’de yürürlüğe giriyor. Yeni yasa en çok Bağ-Kurlulara yarayacak. Ancak emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler ise büyük şokta. Bak-Kur sigortalıları SSKlılar ve memurlar gibi önemli avantajlar kazanırken. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin maaşlarına %36.5’e varan kesintiler gelecek.

İşte Bağ-Kurluları sevindiren düzenlemeler:

1-İş kazası ve meslek hastalığında yardım
Şimdiye kadar sadece SSK’lı çalışan işçilere yapılan iş kazası-meslek hastalığı yardımları 1 Ekim’den sonra Bağ-Kur’lu (4/b’li) çalışanlara da yapılacak. Örneğin bir esnaf kendi işyerinde kazaya maruz kalır da geçici ya da sürekli olarak iş göremez hale gelirse, kendisine SGK tarafından her ay para yardımı yapılacak.

2-Doğum yapan Bağ-Kur’lu kadına yardım
Şirket ortaklarının dışındaki Bağ-Kur’lu kadınlara doğum yapmaları halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer hafta için para yardımı yapılacak. Ayrıca şimdiye kadar SSK’lı ve memur kadınlara ödenmekte olan emzirme yardımından şirket ortakları olanlar da dahil Bağ-Kur’lu kadınlar da yararlanabilecek.

3-Doğuştan malul (özürlü) Bağ-Kur’luya da emeklilik hakkı
Reform öncesi uygulamada, doğuştan malul olan (2/3 oranında iş kaybı olan) Bağ-Kur’luların erken emeklilik hakkı bulunmuyordu. Bunlar da diğer Bağ-Kur’lular gibi 9000 gün prim ve yaş haddine tabiydiler. 1 Ekim’den sonra malul Bağ-Kur’lular 15 yıl sigortalılık süresi ve 3.700 günle, yaş haddine tabi olmaksızın emekli olabilecekler.

4-Bakıma muhtaç özürlü çocuğu bulunan anneye erken emeklilik
1 Ekim’den sonra, bakıma muhtaç özürlü çocuğu bulunan Bağ-Kur’lu anne, çalıştığı her yıl için 3 ay ilave prim günü kazanacak. Bu günler hem prim gününe eklenecek hem de emeklilik yaşından indirim yapılacak.

5-Yetim kızlara 24 aylık çeyiz yardımı
Daha önce SSK ve Emekli Sandığı kapsamında ödenen çeyiz yardımı, reformla birlikte Bağ-Kur’lunun yetim kızına da verilecek. Yetim aylığı alan kız çocuğu evlenirse, aldığı aylığın 24 katı toplu olarak ödenecek.

İşte emeklilerin moralini bozan düzenleme:

Sosyal Güvenlik Reformu ile özellikle çalışan emekliler büyük darbe yiyecek.

Yeni yasaya göre çalışan emeklilerin maaşından yüzde 36.5’e kadar kesinti yapılacak.

Bu kesintiler hem SSK’lı emeklilerin hem de Bağ- Kur’lu emeklilerin maaşından yapılacak.

Emekli SSK’lılar bir işyerinde çalışıyorlar ise bu kesinti işveren tarafından karşılanıyor. Ama Bağ-Kur’lu emekliler kendilerine bir işyeri açarlarsa bu para ceplerinden çıkıyor.

Kimden ne kadar kesinti yapılacak ?

* Bağ-Kur’dan emekli olduktan sonra bir işyeri açan vatandaşlardan yüzde 15 kesinti olacak. Halen uygulamada Bağ-Kur’lular için yüzde 10, diğer kurumlardan aylık alanlar için ise 12’nci basamak karşılığı gelirin yüzde 10’u oranında, sosyal güvenlik destek primi kesiliyor.

* Kesilecek bu miktar en yüksek yaşlılık aylığı alan Bağ-Kur emeklisinin aylığından kesilecek tutardan fazla olamayacak.

Haber3

Reklamlar
Tagged with: , , ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: