Rus gazetesine göre Ermenistan planı

Rus basını, Türkiye’nin Nabucco projesinden vazgeçmediğini belirterek boru hattı için yeni iddialarda bulundu Rusya’da yayınlanan ulusal ‘Gazeta’ gazetesi Türkiye’nin Nabucco projesinden vazgeçmediğini, Gürcü savaşının ardından söz konusu boru hattı için Ermenistan alternatifini düşündüğünü yazdı. Erivan’dan resmi bir açıklama gelmediğine dikkat çeken gazete Ermenistan’ın Rusya’nın rızasını almadan böyle bir adım atmayacağına dikkat çekti.

Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natig Aliyev ve Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in görüşmesine atıfta bulunan gazete, iki bakanından projenin gelişmesi yönünde fikir birliğinde olduklarını yazdı. Gazeta’ya göre, “Güney Osetya olaylarından sonra Batı dünyası Gürcistan’ın enerji kaynaklarının taşınması acısından güvenli ülke olacağına kuşkuyla bakmakta. Dolayısıyla şimdi Ankara yeni alternatif güzergâh aramak zorunda.”

Türkiye Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın bir Türk televizyonuna yaptığı açıklamada ‘Ankara ve Erivan arasındaki işbirliğin bölgedeki enerji projelerinin güvenliğinin sağlanması açısından faydalı olacağı’ ifadesine vurgu yapan gazete, Ermenistan’dan Babacan’ın bu açıklamalarına henüz herhangi bir yanıt gelmediğini de yazdı.

Gazeta’ya konuşan Rus uzman ve Finekspertiza araştırma firması Genel Müdürü Agvan Mikaelyan ise Ankara’nın söz konusu planlarının gerçekleşme olasılığına kuşkuyla baktığını belirtti. Uzman Mikaelyan, “Karabağ sorununun çözüme kavuşmaması Türk-Ermeni-Azeri üçlü enerji diyalogunun kurulmasına izin vermez. Ayrıca, burada Rusya’nın tutumu da çok önemli. Ermenistan Rusya’nın rızası olmadan kendi topraklarında herhangi bir proje gerçekleştiremez.” dedi.

CİHAN

Reklamlar
Tagged with: , , , , , ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: