Rus basınından Türkiyeye şok öneri

Rus gazeteleri, Moskova ve Ankara’nın Kafkasya Paktı’nı birlikte gerçekleştirmek için harekete geçtiğini yazdı. Milliyet’ten Cenk Başlamış’ın haberine göre Rus basını Türkiye’nin “Kafkasya Paktı” önerisini aniden manşete çıkardı ve ABD’ye karşı iki ülkenin bölgede birlikte çalışabileceği temasını işlemeye başladı. Moskova’daki sertlik yanlıları ise ABD gemilerini engellemek için İstanbul Boğazı’nın mayınlanmasını önerdi. Kommmersant, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Erivan ziyaretiyle Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Azeri meslektaşı Elmar Mamedyarov’la dün Moskova’da yaptığı görüşmeyi, “Rusya ve Türkiye, Kafkas Paktı’nı gerçekleştirmek için harekete geçti” diye yorumladı. Gazete, Gül’ün Ermeni meslektaşı Serj Sarkisyan’ı platforma katılması için ikna etmeyi başardığını belirtti ve “Bir ittifak oluşturulursa Kafkasya’da Moskova ile Ankara güçlenir, Washington ise zayıflar” diye yazdı.

Gazete, platformun hayata geçirilmesinde bir sonraki aşamının Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’in Azeri ve Ermeni liderleri masaya oturtması olabileceğini, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) çatısı altındaki görüşmelerin tersine Moskova’nın doğrudan aracı rolü üstleneceğini bildirdi.

Boğazı mayınlayalım!

İzvestiya ise manşet haberinde Amerikan savaş gemilerinin Karadeniz’e girmesini engellemek amacıyla alınabilecek askeri önlemleri araştırdı ve “Türk sultanlarının yaptığı gibi Boğaz’a zincir çekmek gerekmiyor, artık başka yollar var” diye yazdı. Moskova kruvazörünün Boğaz’ı geçen Amerikan ve NATO gemilerine karşı kullanılabileceğini ya da Akdeniz’e çok amaçlı nükleer denizaltılar gönderilebileceğini belirten İzvestiya, “Bir diğer seçenek ise 1916 yılında Rus Amiral’in yaptığı gibi Boğazı mayınlamak. O zaman ne Türk ne de Alman gemileri Karadeniz’e girmeye cesaret edememişti. Ya da Boğaz’ı kapatmak için eski gemiler batırılabilir” diye yazdı.

Karadeniz filosunun eski komutanı Eduard Baltin’in “Askeri seçenek zayıf bir olasılık” sözlerini aktaran gazete, Türkiye ile Rusya’nın Montrö Sözleşmesi’nden çekilebileceğini ileri sürdü. İki ülkenin imzalayacakları bir belgeyle Boğazları ortaklaşa yönetebileceğini savunan gazete, bu durumda ABD’nin zor durumda kalacağını belirtti ve “Türk tarafının bu senaryoya sıcak bakabileceğini ima ettiğini öğrendik” diye yazdı.

Reklamlar
Tagged with: , , ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: