El Cezire ekranındaki Türkiye

Ortadoğu’nun CNN’i olarak tanınan Katar televizyonu El Cezire’ye ait belgesel kanalında yayına giren 5 bölümlük “Ramazan Belgeseli” Türkiye tanıtımı açısından önemli bir başarıya imza attı. Yedirenk Film Yapım tarafından hazırlanan ve ilk bölümü önceki akşam ekrana gelen belgeselin, Ramazan ayının başından bu yana Arap dünyasında “en çok izlenen kültür programı” olduğu bildirildi. AS Haber Ajansı’nın (asha) bildirdiğine göre, İstanbul’da yaşanan Ramazan kültürünün tüm detayları ile anlatıldığı 52 dakikalık belgeselde, iftar topundan teravih coşkusuna, Ramazan şenliklerinden iftar ve sahur lezzetlerine, Ramazan çadırlarından ve bayram alışverişlerine kadar İstanbul’un büyüleyici renkleri ekrana taşındı.

“Balkanlar’da Ramazan ile devam edecek”

Belgeselin devamında Balkan ülkelerindeki Ramazan heyecanı da yansıtılıyor. “Ramazan Belgeseli”nde bugün (10 Eylül) Arnavutluk, 16 Eylül Kosova, 19 Eylül Makedonya ve son olarak 22 Eylül’de Bulgaristan’daki Ramazan kültürü işleniyor. Balkanlar’da farklı dil ve etnik gruplara mensup Müslümanlar arasında ortak dini ritüeller ve kültürel unsurların yanı sıra Osmanlı dönemi sonrasında ve özellikle komünist dönemde yaşanan dramlar ve kültürel tahribata yönelik uygulamaların ekrana geleceği belgeselde, Arap dünyası Balkanlar’daki sosyal ve kültürel hayata ilk kez bu kadar yakın oluyor.

“Ortak kültürü gözler önüne serdik”

“Ramazan Belgeseli”nin İslam ülkeleri arasında çok önemli bir iletişim köprüsü kurduğuna dikkat çeken yönetmen İsrafil Kuralay, El Cezire’nin izlendiği İslam dünyasında ve Arap ülkelerinde belgesel ile birlikte İstanbul ve Türkiye’ye ciddi bir ilginin olabileceğini söyledi. Kuralay, “Belgesel, Arap hinterlandı dışında kalan Anadolu’da ve bugün hala yükselen minareleriyle Müslüman kimliğini büyük ölçüde sürdüren Balkanlar’da farklı dil konuşan milyonlarca insan arasındaki ortak kültürü en saf haliyle gözler önüne seriyor” dedi.

(asha)

Reklamlar
Tagged with: ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: