Deniz Feneri Derneğinden Açıklama

Eskişehir’de konuşan Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Engin Yılmaz, ”Kendimizden eminiz. Kurulduğumuz günden beri her şeyi kayıt altına aldık” dedi. Yılmaz, Eskişehir Öğretmenevi’nde düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Deniz Feneri Derneğinin yardım ettiği aileleri, bağışçıları ve yöneticileri aynı masada buluşturmak için iki yıldır iftar buluşmaları düzenlediklerini belirterek, 40 kentte 60 iftar buluşması yapacaklarını kaydetti. 1998’de kurulan Deniz Feneri’nin 81 ilde gitmediği köy kalmadığını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu.

”Herhangi bir ayrım yapmadan yardıma muhtaç herkese bir şeyler götürdük. Deniz Feneri 525 bin aile kaydına ulaştı. Yaklaşık 2.5 milyon insana yardım götürdü. Yurt dışındaki ile birlikte 4 milyon civarında insan Deniz Feneri vasıtasıyla yardım gördü. 47 ülkeye yardım faaliyeti götürdük. Büyümenin de bir bedeli var. Elbette her şeyi düzgün yapsanız bile mutlaka bir gün meyveli ağaç taşlanır. Maalesef bugünlerde bunu yaşıyoruz.

Biz kendimizden eminiz. Kurulduğumuz günden beri her şeyi kayıt altına aldık. Bir çorap dahi olsa bize bağışlanan her şey kayıtlıdır. kimin bağışladığı da kayıtlıdır. Hatta bağışın kime gittiği de kayıtlıdır. Böyle şeffaf bir sistem kurduk. Bu izlenebilirlik ve güvenirliklik Deniz Feneri’ni bugünkü büyüklüğe getirdi.”

-”DENETLEMEYE SONUNA KADAR AÇIĞIZ”-

Yılmaz, Almanya’daki Deniz Feneri Derneğinin soruşturulması nedeniyle Türkiye’de Deniz Feneri’ne saldırı ve karalamalar olduğunu dile getirerek, Deniz Feneri’ne bağışlanan her kuruşun kayıt altına alındığını bildirdi.

Yardımların mutlaka yoksullara ulaştırıldığını anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

”Herkesin gönlü müsterih olsun. Bundan kendinizden emin olduğunuz gibi emin olun. Denetlemeye sonuna kadar açığız. İç denetimle yetinmeyen Deniz Feneri, kamunun denetiminden geçti. Bugüne kadar tam 17 denetimden geçtik. Bunların bir kısmını biz istedik. Bununla yetinmedik. 2004 yılından beri uluslararası bağımsız bir denetim kuruluna kendimizi denetletiyoruz. Şu ana kadar hiçbir olumsuzluğa rastlanmadı.

Son günlerde neden gündeme geldiğini aslında biz de anlamadık. Almanya’da bizim ismimizde bir dernek var. Bu bir gerçek. Bizimle herhangi bir bağı yok. Tamamen Alman kanunlarına göre kurulmuş müstakil bir dernek. Almanya’daki dernek de aynı ismi kullanarak bağış toplamış. Almanya’daki derneğin ilk kurulduğu günlerde biz rahatsız olduk. ve isimlerini değiştirmelerini istedik. Ancak buna gücümüz yetmedi. Mevzuatta bu yönde bir boşluk var. Geçen günlerde Ege Deniz Feneri Derneği kurulmuş. Bunları dava ettik. Ama yurt dışında böyle bir şey yok. Gana’dan bize ulaşan bir kişi (Gana Deniz Feneri Derneğini kurdum, bana yardım edin) diyor.”

Yılmaz, Almanya’dan Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği’ne resmi olmayan hiç bir şey gelmediğini belirterek, ”Bize altı milyon 940 bin Avro bağış geldi. Almanya’daki davanın sonuçlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Konuşmanın ardından derneğin çalışmaları konusunda sinevizyon gösterisi sunuldu. Yılmaz, yemeğin ardından vatandaşların isteklerini dinledi.

Yemeğe AK Parti Eskişehir İl Başkanı Murat Canözer ile bazı kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

AA

Reklamlar
Tagged with: ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: