Abdullah Gülden önemli mesajlar

Azeri basınına röportaj veren Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan ile ilgili önemli bir izlenimini anlattı. Azeri basınına röportaj veren Cumhurbaşkanı Gül, “Ermenistan’la diyalog bugün olmazsa 30-40 yıl sonra gerçekleşecek. Sarkisyan’la sınırın açılması konusunda bir kelime dahi konuşmadık. Ermeni lider çözüm için adım atmaya hazır” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün gerçekleşecek Bakü ziyareti öncesinde Azerbaycan’ın yerel APA ajansına özel demeç vererek Ermenistan ziyaretini anlattı. Ermenistan gezisini “şans eseri doğan fırsat” olarak adlandıran Abdullah Gül, “Türkiye ve Ermenistan 2010 Dünya Kupası elemelerinde aynı gruba düşünce, Ermenistan Cumhurbaşkanı cesur bir adım atarak beni Erivan’a davet etti. Ermenistan liderinin Türkiye Cumhurbaşkanı’na ‘Gel, bu karşılaşmayı birlirkte izleyelim’ demesi gerçekten cesaret isteyen bir adımdır” dedi.

“Devlet adamları ölçüp biçmelidir”

Ermenistan’da Taşnak partisi ve başka grupların bu ziyarete karşı tavır koyduklarının farkında olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Gül şöyle konuştu: “Neden Sarkisyan’ın teklifini kabul ettim biliyor musunuz? Çünkü bölgemizin problemlerini görüşme fırsatının oluştuğuna inandım. Karabağ sorununun yanı sıra Türkiye ile Ermenistan arasındaki problemlerin görüşülmesi adına bu fırsatı değerlendirmek istedim. Doğrusu, Erivan ziyaretinin gerçekleşmesinden memnunum. Çünkü devlet adamları her şeyi önceden iyice ölçüp biçmeli ve daha sonra kararlı bir biçimde hareket etmeliler.”

“Azerbaycan’ı kırmamak için…”

Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Problemleri dondurursak, daha kötü olur. Donmuş sorunlar ileride gerçek haline gelir. Bu yüzden devlet adamları cesur olmalı ve diyaloğa girmeliler. Kafkasya gibi küçük bir alanda hepimiz birbirimize benziyoruz. Kavga da etsek, ilişkiler kötü de olsa, ortada ortak tarihi ve coğrafi yönlerimiz var. Kafkasya nüfusunun büyük çoğunluğu Türkçe konuşuyor veya bu dili anlıyor. Bu potansiyeli harekete geçirmek ve sorunları çözmek gerek.” Gül, Ermeni lider Sarkisyan’a Azerbaycan’la ülkesi arasındaki sorunun çözümlenmesinin önemini özellikle vurguladığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı: “Sarkisyan’la Türkiye-Ermenistan sınırının açılması konusunda bir kelime dahi konuşmadık. Azerbaycan halkının kalbini kırmamak için ise Ermenistan’a özel araçların ve korumalarımın yolunu 600 kilometle uzatarak Erivan’a Gürcistan üzerinden gönderdim. Kars üzerinden değil. Serj Sarkisyan, bölgesel problemleri çözmek adına gereken adımları atmaya hazır. Ermeni lider, Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu’na güçlü destek vererek, bunun bölgesel problemlerin çözümü için iyi fırsat olarak gördüğünü, Gürcistan’da yaşanan olaylar sonrasında hepimizin diyalog içinde olmasını önemli bulduğunu belirtti. Ben Sarkisyan’a realist olmamız gerektiğini söyledim. Problemleri ortadan kaldırmak için diyalog süreci başlamalıdır. Çünkü diyalog bugün olmazsa, 30-40 yıl sonra olacak fakat gelecek kuşaklar bundan zarar görecek.”

“Şimdi kızanlar yarın sevinecekler”

Erivan’dan büyük memnuniyyetle ayrıldığını vurgulayan Gül, “Hem Türkiye, hem de Azerbaycan’da ziyarete kızanlar bulunabilir. Ben bunların tümünü saygıyla karşılıyorum. Fakat bu teşebbüsün hoş sonuçlar doğuracağından eminim ve bir gün Erivan ziyaretime karşı çıkanlar da sevinecekler” dedi.

Bugün Gazetesi

Reklamlar
Tagged with: ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: