Sırbistan hem AB hem Rusya ile anlaştı

Sırbistan Parlamentosu, ülkenin AB’ye adaylık sürecinde ilk adım olan ”AB-Sırbistan İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasını” onayladı. Başbakan Yardımcısı Bozidar Dyeliç AP’ye yaptığı değerlendirmede, parlamentonun anlaşmaya onay vermesinin ”çok olumlu bir tarihi gelişme olduğunu” belirterek, ”Bu gelişme, Sırbistan’ın, Avrupa’nın bir parçası olmak istediğini göstermektedir” dedi. Gerek Bosna Hersek’teki savaş suçlularının yakalanarak BM kararıyla eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesine teslim edilmesinde yaşanan gecikmeler, gerekse AB ülkelerinin, Sırbistan’dan ayrılan Kosova’nın bağımsızlığını tanımasının ülkenin iç kamuoyunda yarattığı öfke nedeniyle AB-Sırbistan ilişkilerinde sık sık gerilimler yaşanıyordu.

Aşırı milliyetçiler, ülkenin AB’ye üyelik isteğini tamamen bırakmasını talep ediyor. Parlamentoda yapılan oylamada 250 üyeden 140’ı onay yönünde oy kullandı, aşırı milliyetçiler ise oturumu boykot etti.

Dyeliç açıklamasında, kalan iki savaş suçlusunu daha yakalayarak mahkemeye teslim etme sözü verdi. Bunlar Sırp ordusunun eski komutanı Orgeneral Radko Mladiç ve Hırvatıstan’daki Sırpların eski lideri Goran Hajiç.

-RUSYA İLE PETROL VE GAZ ANLAŞMASI-

Öte yandan, Rusya ve Batı Avrupa arasındaki doğal gaz ve petrol boru hatlarının bir parçası olarak Sırbistan’dan geçecek hat ile ilgili yapılan anlaşma da bugün parlamento onayı aldı.

Anlaşma ayrıca, Sırbistan’ın petrol tekeli NIS’in de Rusya tarafından satın alınmasını içeriyor.

Dyeliç, Rusya ile yapılan anlaşmanın çok önemli olduğunu, bunun hem enerji arzının istikrarı, hem de Sırbistan ekonomisinin bölgede rekabet edebilirliği açısından önemli olduğunu kaydetti.

Rusya, Kosova’nın bağımsızlığına karşı Sırbistan’a en büyük desteği veren ülke olmuştu.

Reklamlar
Tagged with: ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: