Googledan kişisel gizlilik rötuşu

Google’dan kişisel gizlilik rötuşu Chrome’a yöneltilen eleştirileri değerlendiren Google, kişisel gizliliği güvence altına alıyor. Güvenlik ve gizlilik konusunda sert eleştirilere maruz kalan Google artık kullanıcının internette attığı adımları izlemeyecek. Google ayrıca arama motorunda da iyileştirmeye gidiyor. Chrome bir yandan kullanıcıların yoğun ilgisiyle karşılaşırken diğer yandan da güvenlik ve gizlilik konusunda sert eleştirilere maruz kalıyordu. Google bunun üzerine daha önce planladığından daha az kişisel bilgi depolamaya karar verdi. Tarayıcının standart ayarlarına göre, kullanıcının adres çubuğunda girdiği her harf arama moturuna iletiliyor. Bununla Google’un kullanıcıya muhtemel internet sayfalarını sunması sağlanıyor. Aynı zamanda IP adresi gibi kullanıcının kişisel bilgileri de kaydediliyor.

Google’ın blogunda şirketin teknik şefi Urs Hölzle’in, kişisel güvenlikle ilgili yeni uygulamalarına ay sonuna kadar geçileceği bilgisini verdi.

Firmanın şu anki uygulamasına dünyanın birçok yerinden tepki gelmişti. Almanya Kişisel Gizlilik Sorumlusu Peter Schaar konu ile ilgili “En büyük korkum, Google’ın ziyaret edilen tüm siteleri kayıt altına alması ve kullanıcının internetteki hareketlerini takip etmesi” derken görevlilerin Kişisel Gizlilik Kanunu’nun ihlal edilip edilmediğini açıklamıştı. Schaar Google’ın kararı konusunda açıklama yapmazken, internet devinin bilgileri nasıl anonimleştireceği konusu bilinmezliğini koruyor.

Washington Post gazetesi de Demokrasi ve Teknoloji Merkezi’nden Alissa Cooper’in “Şayet Google IP adreslerinin sadece bir kısmını anonimleştirirse bu kesinlikle yeterli olmaz” dediğini duyurdu. Cooper, IP’lerin ve cookie denen, kullanıcı bilgilerini depolayan dataların tamamının silinmesini talep ediyor.

Google ayrıca Avrupalı kişisel gizlilik taraftarlarının uzun zamandan beri üzerinde durduğu bir konuda da adım atıyor. Bundan böyle arama motorunda yapılan aramalardan sonra IP adresleri, 18 yerine 9 ay süre ile kayıt aldında tutulacak. Bu süre Yahoo’da 13, Microsoft’ta ise 18 ay.

Firmanın yöneticilerinden Jane Horvath ise konu hakkında, “Bu adım, bilgilerin anonimleştirilmesi konusunu ne kadar ciddiyer aldığımızı gösteriyor” açıklamasını yaptı. Yetkiler Google’ın bu kararı almasında son gelişmelerle sarsılan güvenirliğinin ve marka imajının rol oynadığı görüşünde.

Reklamlar
Tagged with: ,
Bilgisayar, Gundem, Haberler, internet, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: