Abdullah Gülün Ermenistan Ziyareti Yorumu

Gül kısa ziyaretinde mesajı vermiş. Ermenistan-Türkiye maçını izledikten sonra Türkiye’ye dönen Cumhurbaşkanı Gül, havalimanında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan ziyaretine ilişkin, ”İkili ilişkilerimizin gelişmesinin önündeki engellerin karşılıklı diyalog yoluyla ortadan kaldırılmasının sağlanması gerektiği konusunda Ermenistan tarafı ile görüş birliği içinde olduğumuzu gördüm” dedi. Abdullah Gül, Ermenistan ile Türkiye (A) milli futbol takımları arasındaki maçı izlediği Ermenistan’ın başkenti Erivan’dan dönüşünde, Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yaptı.

Ziyaretini çok olumlu duygu ve düşüncelerle tamamladığını belirten Gül, milli takımı, gösterdiği sportmenlik, yüksek performans ve bunun sonucunda elde ettiği başarıdan dolayı kutladı.

Ziyaret sırasında Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile ikili ilişkiler, başta Gürcistan’daki gelişmeler olmak üzere bölgesel konular üzerine yapıcı ve samimi bir görüşme yaptıklarını ifade eden Gül, bölgedeki endişe verici gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Ermenistan’ın, Türkiye’nin Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu önerisine kuvvetle destek verdiğini açıklamasının kendilerini memnun ettiğini dile getiren Gül, ”Kafkasya’da barış ve istikrarın sağlanması için bölge ülkelerinin işbirliği içinde çalışmaları gerektiği, ülkeler arasındaki güven ortamının tesis edilmesinin öncelik arz ettiği konusunda da görüşlerimiz farklı değildir” diye konuştu.

Görüşmede bölgesel gelişmelerin yanısıra, Türkiye-Ermenistan ilişkileri ile Yukarı Karabağ sorununun, bu bağlamda Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin de gündeme geldiğini belirten Gül, bu konuda Türkiye’nin görüşlerini de aktardığını kaydetti.

Gül, şöyle devam etti:

”Temaslarımda, konuşularak halledilemeyecek sorun olmadığını, bölge ülkeleri arasında mevcut olan derin güven eksikliğinin de diyalog yoluyla hafifletilebilecek bir husus olduğunu, diyalog tesis edilebildiği takdirde bunun üzerine güven inşa edilmesinin daha kolay olduğunu vurguladım.

İkili ilişkilerimizin gelişmesinin önündeki engellerin de karşılıklı diyalog yoluyla ortadan kaldırılmasının sağlanması gerektiği konusunda Ermenistan tarafıyla görüş birliği içinde olduğumuzu gördüm.

Kısaca özetlemek gerekirse, ziyaretimin verimli geçtiğini, ileriye dönük olarak umut vadettiğini ve Türkiye’nin bölgedeki önem ve ağırlığını bir kez daha ortaya koyduğunu düşünüyorum.”

Gül, gelecek yıl Türkiye’de yapılacak olan Türkiye-Ermenistan milli maçına Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ı davet ettiğini de sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı

Reklamlar
Tagged with: ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: