Besmeledeki 19 rakamının sırrı nedir

Karaköy Güllüoğlu Baklavalarının kurucusu Mustafa Güllü, Besmele’deki 19 rakamının sırrını anlattı. Güllü, Kur’an’da geçen Besmele ifadesinin her hesaplama ile 19 rakamı ile örtüştüğünü ortaya koydu. Baklavacıdan din ve matematik dersi. Mustafa Güllü’yü, bugüne kadar kamuoyu yalnızca, ürettiği lezzetli baklavaları ile tanıdı. Mustafa Güllü, aynı zamanda İstanbul’daki baklavacıların nerede ise tamamına yakınının hocası durumunda. Nadir, Ömer, Faruk ve Nejat Güllü’nün babası olan Mustafa Güllü, aynı zamanda İslami bilimlere ilişkin derin bilgisi olan bir zat. Mustafa Güllü, İslami ilimler konusundaki birikimini “Nereden Gelip Nereye Gidiyoruz” isimli 710 sayfalık bir kitapta topladı. Günlük hayattan, dini kavramlara kadar bir çok konunun ele alındığı kitap, henüz piyasaya verilmedi. Mustafa Güllü, kitaptan elde edilen gelirin tamamını, İkitelli’de yaptırmakta olduğu camiye bağışladı.

BESMELE’DEKİ 19 SIRRI

Kısaca Besmele olarak bildiğimiz “Bismillahirmanirrahim” cümlesinde 19 harf bulunuyor. Besmele cümlesi, 4 kelime ile birleştirici “be” harfinden oluşmuştur. Bunlar 1- ismi 2- Allahi 3- Errahman 4- Errahim

1- İsim: Kur’an-ı Kerim’de 10 kere geçer. 19 rakamını 19’a böldüğünüzde 1 çıkar.
2- Allah’ın (C.C.) Zat ismi Kur’an-ı Hakim’de 2698 kere geçer.
3- Rahman sıfatı Ker’an-ı Kerim’de 57 kere geçer.
4- Rahim sıfatı Ker’an-ı Kerim’de 114 kere geçer.

19 bölü 19 = 1 çıkar
2698 bölü 19 = 142 çıkar
57 bölü 19 = 3 çıkar
114 bölü 19 = 6 çıkar
_____________________
toplam 152

Çıkan sonuçları topladığımızda 152 sayısını buluruz. 152 rakamını da 19’a böldüğümüzde (ne bir eksik ne bir fazla olmadan) 8 sayısını buluruz. (Not: bilindiği gibi Kur’an’da 114 sure var)

Bunlardan yalnız birisi (ki ona Tevbe suresi adı verilmiştir. Bu surenin başında Besmele yoktur. Ama Neml suresi 30 ayette gelen Besmele, yine bu sayıyı 114’e tamamlar. 114 sayısını 19’a böldüğünüzde yine 6 sayısını buluruz)

74 sure olan Müddesir ayet 30’a baktığınızda; “Cehennem’deki zebanilerin (yani azap meleklerinin) de sayısının 19 olduğunu) görürüz. Elbette bunda da Rabbimiz’in bunda da bize hikmetleri olsa gerektir.

Hülasa 19 sayısı hiçbir sayının katı değildir. Yalnızca 1’e ve 19’a bölünen bir asal sayıdır.

Yukarıdan beri izlediğimiz bu kadar matematik gerçeklerin hepsinin de bir tesadüf (raslantı olduğunu) hiçbir salim akıl sahibi kabul edemez. Çünkü bütün bunlar, Allah’ın varlığını birliğini ve akılları hayrette bırakan erişilmez sanatının yüceliğini sergileyen esrarengiz bir tevafuk yani uyuşmadır.

Ekoyol

Reklamlar
Tagged with: ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: