Öğrencilere pet şişeyle su dağıtılacak

izmir’de arsenikli su oranın yüksek olduğu ilçelerdeki okullarda tedbirler alınıyor. izmir Büyükşehir Belediyesi, su deposu yapma kararı aldığı Karşıyaka, Bornova ve Çiğli bölgelerindeki ilköğretim okullarında, bu hafta başından itibaren pet şişeylerle su dağıtımı da gerçekleştirecek. Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, ilköğretim 1. sınıf öğrencilerinin ders başı yapacağı bu hafta başından itibaren, sudaki arsenik oranının daha yüksek olduğu Karşıyaka, Bornova ve Çiğli bölgelerindeki okullara pet şişelerle içme suyu dağıtılacak. Söz konusu bölgelerdeki öğrencilerin, sağlıklı içme suyu ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla okullara su deposu takma kararı alan belediye, depolar yapılıncaya kadar geçecek bir haftalık süre boyunca, üç ilçedeki 158 ilköğretim okulunun öğrencilerine, her gün yarımşar litrelik pet şişe suyu dağıtacak.

Şehrin ana kuyulardaki arsenik arıtması çalışmalarının 3-4 aylık bir süre içinde büyük oranda tamamlanacağını ve musluklardan akan suyun böylelikle arsenikten arındırılmış olacağını bildiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, aradaki geçiş dönemi için her türlü tedbiri almaya devam ettiklerini belirtti. Yeni arıtma sistemleri tamamlanıncaya kadar, 1 Ağustos 2008 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 0-13 ton arasındaki su kullanımlarından ton başına sadece 10 YKr aldıklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, ”Hemşehrilerimizin bütçelerine destek olabilmek amacıyla aldığımız bu kararın İZSU’ya maliyeti yaklaşık 60 milyon YTL’dir. İzmirlilerin, sağladığımız bu destekle en azından geçiş döneminde içme suyu temin edebileceklerini düşünüyoruz. Yaşadığımız şu olağanüstü dönemde onlar da bize büyük moral desteği veriyor. Bu örnek dayanışmayla birkaç ay içinde sağlıklı içme suyuna ilişkin tüm sorunların üstesinde geleceğiz” görüşünü bildirdi.

Özellikle ilköğretim çağındaki öğrencilerin okullarda karşılaşacağı muhtemel su sıkıntısına karşı, okullara fiberglas su deposu kurma hazırlıklarının hızlı bir şekilde sürdüğünü kaydeden Kocaoğlu, anne ve babaların kafasında soru işareti bırakmayacak çözümleri uygulamaya koyacaklarını ifade etti. Kocaoğlu, arsenik arıtma sistemleri devreye girdiğinde, sorunun kendiliğinden ortadan kalkacağını ve her şeyin normale döneceğini bildirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçen hafta yaptığı açıklamayla, su kesintilerinden muzdarip olan vatandaşların isteği üzerine, arsenik oranı yüksek olan Göksu ve Sarıkız kuyularından kente yeniden su verilmeye başladığını, bunun şebeke suyundaki arsenik oranını bir miktar artıracağını açıklamış, bunun ardından dün Valilik tarafından yapılan ölçümlerde sudaki arsenik oranlarında yükselme olduğu belirlenince, İzmir Valisi Cahit Kıraç, şebeke suyunun içilmemesi ve gıda bileşeni olarak kullanılmaması yönünde uyarıda bulunmuştu.

AA

Reklamlar
Tagged with:
Gundem kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: