Devlet tüm fakirlerin kaydını tutacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’deki tüm muhtaçların envanterini çıkaracaklarını belirterek “Kimin neye ihtiyacı olduğu belli olacak’ dedi. Bakan Çelik, Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği Bursa Şubesinin Tahtakale Mahallesi’ndeki yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türk milletinin fakir ve muhtaçlara her zaman yakın ilgi gösterdiğini söyledi.

Hükümetin, fakir ve muhtaçlarla ilgili son dönemde yaptığı düzenlemeler hakkında da bilgi veren Bakan Çelik, özellikle maaşların evlerde ödenmesi konusunda gerçekleştirilen düzenlemelerin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Çelik, maaşını bankadan alamayacak durumda olan yaşlı vatandaşlara, alacaklarını evlerinde teslim edeceklerini belirterek, ”85 yaşına gelen vatandaşlar için, ki bunu 80’e düşürme durumumuz var, bu kişilerin paralarını 1 Ekimden itibaren evlerinde teslim edeceğiz” dedi.

Özür durumu yüzde 70’in üzerinde olan vatandaşlara verilen yardımların da artık evlerinde yapılacağını kaydeden Çelik, ”Bu düzenlemeyi getirdik. Artık onları bankalara taşımayacağız. Bu görevi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Çelik, 65 yaş maaşıyla ilgili çeşitli bürokratik engeller olduğunu, bunları da ortadan kaldırdıklarını vurgulayarak şunları söyledi:

”Şimdi il ve ilçe kurumlarından karar çıktığı anda Ankara hafta geçmeden maaşı bağlayacak. Bunun yanında özürlü vatandaşa özrü oranında aylık bağlanıyor. Vatandaşımız hastaneden rapor alıyor, ancak Ankara 2 yıl geçmesine rağmen o raporu onaylayıp maaşı bağlayamıyordu. Bunu da ortadan kaldırmak için tatile çıkmadan önce yasal bir düzenlemeyi meclisten geçirdik. Burada aldığı raporu Ankara’ya gönderecek, Ankara da hemen maaşını bağlayacak.

Sosyal Yardımlar Yasası’nı çıkaracağız. Vatandaşlarımız veren elin önemini biliyor. Fakat devlet olarak biz, ‘bu yardımlardan kimler istifade ediyor, kimler istifade etmeli?’ Buna bakacağız. Türkiye’deki tüm muhtaçların envanterini çıkartacağız. Bundan sonra kim yeşil kartlı, kim özürlü, kim muhtaç, kime ne ödenmeli? Bunları düzenleyen çok kapsamlı bir yasayı önümüzdeki günlerde meclisten geçireceğiz. Gerçekten sosyal devlet olmak istiyorsanız bu yasanın bir an önce çıkması gerekiyor. Onu da önümüzdeki dönem içerisinde çıkaracağız. Vatandaşlarımıza bir taraftan balık tutmayı öğreteceğiz. Bir taraftan da gerçekten bir çare olan vatandaşımıza devletimiz ulaşacak ve onu mağduriyetten kurtaracak. Ama suiistimallere de fırsat vermeyen bir düzenlemeyi inşallah Meclisten geçirmiş olacağız”

Bakan Çelik, daha sonra Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği Bursa Şube Başkanı Osman Arıcı ile binanın açılışını yaptı.

AA

Reklamlar
Tagged with:
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: