Hükümet ve memur zamda anlaştı

Hükümet ile yetkili memur sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmelerin 5. turunda hükümet ilkez teklifini artırarak 2009 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 4.5 zam artışı önerdi. Ayrıca hükümet sendika üyesi memurlara 5 YTL’lik sendika primini 10 YTL’ye çıkarmayı önerdi. Hükümet ile memur sendikaları arasında 15 Ağustostan bu yana sürdürülen 7. Dönem Toplu Görüşmeler’de anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre, memur maaşlarına gelecek yılın birinci altı ayında yüzde 4, ikinci altı ayında yüzde 4,5 zam yapılacak. Daha önce, sendika aidatı olarak, sendika üyesi memurlara verilen 5 YTL, ”Toplu Görüşme Primi” adı altında 10 YTL’ye çıkarılacak. Artış oranlarının enflasyonun altında kalması halinde memurlara enflasyon farkı ödenecek.

Hükümet ek ödeme almayan kamu çalışanına en düşük ücret alana 103 YTL ödeme yapmıştı. Kamu çalışanlarına bu artış verilmeye devam edecektir. Verilen rakamlar yeterli değil. Ancak bütçe imkanları çerçevesinde en iyi rakamı vermeye çalıştık. 1012 yılına kadar eşit işe eşit ücret prensibinde mutabakata varmış bulunmaktayız.

2009 yılında bu artışlarla birlikte memurlara kümülatif yüzde 8 oranında artış yapılacaktır. 2009 yılında ilk yarısında 1160 YTL’ye çıkacaktır. Verilen rakamların kamu çalışanlarına hayırlı olmasını diliyorum. Sorunlara bakış açımız farklı olsa da aynı masa ertafında bir araya gelip ortak bir noktada buluşmamız çok önemlidir. Bugün gelinen nokta demokrasi ve sendikalar açısından ne kadar önemli olduğunu gördük.

Sendikal örgütlenme toplu sözleşme konusunda yeni bir sendikal yapının oluşması için sendikalarla mutabakata vardık. Çalışanların durumuna ilişkin 25 konuda da mutabakata vardık. 15 gün süre içinde değerli sendika başkanları memurların tüm hak ve hukuklarını masa üzerine koymuş ve bunların değerlendirilmesine çalışmışlardır. Bu noktaya gelmemizde Başbakan’ın desteği ve talimatları doğrusunda gelmiş bulunmaktayız. Ayrıca hazineden sorumlu bakanımız Mehmet Şimşek’e teşekkür ediyorum.

Memur Sen Başkanı Bircan Akyıldız, bu toplu sözleşme bizim için yeni bir dönemin başlaması açısından çok önemlidir. Şu an yapılan uzlaşmanın yazılı belgeye dökülmesi, üzerinde çalışılacak konular, daha sonraki dönemde neler yapılacağı ortaya konmuştur. Ek ödeme konusunda burdan bazılarına selam göndermek istiyorum. Bugün kısaca bekar bir çalışanın aylık ücretinin açlık sınırının üzerinde tecelli etmiştir. Özellikle 4B kapsamında çaalışanların eş durumundan tayinleri ve haklarının verilmesi bizim için çok önemlidir.

Reklamlar
Tagged with: , ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: