Diyanet İşleri Başkanı Kafa karışıklığına açıklık getirdi

Türkiye 31 Ağustos Pazar akşamı ilk teravih namazı kılarak Pazartesi günü oruca başlayacak. Hilalin kavuşmasını esas alan İslam ülkelerinden bir kısmı ise Ramazan orucuna Türkiye’den bir gün önce başlayacak. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, “Başkanlığımızın Ru’yeti Hilal Konferansı Kararları’na uygun olan Kameri ay başlangıcının tespiti ve uygulaması hakkında, vatandaşlarımızın hiçbir tereddüdü olmamalıdır.” uyarısında bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayı öncesinde değişik ülkelerin farklı günlerde oruca başlamasından kaynaklanan kafa karışıklığına açıklık getirdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Türkiye’nin bazı ülkelere göre bir gün sonra oruca başlayacağına dikkat çekerek vatandaşın tereddüde kapılmamasını istedi. Türkiye’nin Ramazan orucuna başlaması ve bitirmesinde Ru’yeti Hilal Konferansı Kararlarını dikkate aldığını ifade eden Bardakoğlu, hilalin kavuşmasını esas alan ülkelerin bir gün önceden, görülmesini esas kabul eden ülkelerin ise bir sonra oruca başlayacağını ifade etti. Ramazan ayının habercisi hilal, 30 Ağustos Cumartesi günü Türkiye saatiyle 21.59 da Kavuşum (İctima), 31 Ağustos Pazar günü Türkiye saatiyle 12.31 de Ru’yet olacak ve hilal ilk defa Avustralya’nın batısından itibaren görünmeye başlayacak. Cumartesi günü Ankara’da ay güneşten 18 dakika, Mekke’de 17 dakika önce batacağı ve her iki şehrin ufuk çizgilerinin altında bulunacağından kesinlikle görülemeyecek. Pazar günü ise ay; Ankara’da 8 dakika, Mekke’de 20 dakika sonra batacak olmasına ve Ankara’da 0 derece 59 dakika, Mekke’de ise 3 derece 51 dakika ufuk çizgisinin üstünde olmasına rağmen güneş ışınlarının kuvveti sebebiyle görülmesi mümkün olmayacak. Kavuşumu esas alan bazı İslam ülkelerindeki Müslümanlar 31 Ağustos Pazar günü, Peygamberimizin uygulamasını esas alıp Ru’yeti, yani hilalin görülmesini takip eden günü Kameri aybaşı kabul eden Türkiye gibi diğer İslam ülkelerindeki Müslümanlar ise 1 Eylül Pazartesi günü oruç tutmaya başlayacak. Ramazan ayının, iradeleri merhametle eğiten ve özgürleştiren oruç ibadetinin yerine getirildiği bir zaman dilimi olduğunu dile getiren Bardakoğlu, bu ayda Kur’anın evrensel mesajını anlamak ve içselleştirmek üzere daha çok okunmasını istedi. Bardakoğlu, “Ramazan insanî ve ahlaki erdemlerin daha güçlü şekilde yaşanan hayata yansıdığı, sosyal yardımlaşmanın, sevgi ve nimet paylaşımının arttığı müstesna bir zaman dilimidir.” dedi. Bardakoğlu, Diyanet olarak Ramazan ayını yurtiçinde ve yurtdışında yaşayan vatandaşların en iyi şekilde değerlendirebilmesine yardımcı olmak amacıyla gereken tedbirleri aldıklarını belirtti.

Diyanet’in aldığı tedbirlerden bazıları şöyle:

– Ramazan Ayı süresince müftüsü ve vaizi bulunmayan il ve ilçelerde istihdam edilmek üzere 138 personel görevlendirilmiş, camilerimizin görevlisiz bırakılmaması için imkanlar ölçüsünde gerekli tedbirler alındı.

– Yurtdışında yaşayan vatandaş ve soydaşlarımıza din hizmeti sunmak, dini konularda aydınlatmak, va’z ve sohbet toplantıları düzenlemek ve konferanslar vermek üzere yurt dışında bulunan daimi görevlilere ilaveten 117 erkek, 24 bayan olmak üzere toplam 141 din görevlisi daha görevlendirdi.

– Başkanlığımız web sayfası http://personelweb.diyanet.gov.tr/dhsorgulama adresinde konu başlıkları yayınlanan vaaz ve hutbelerde; dinimizle ilgili konular inancın sosyal, dindarlığın ibadet boyutu yanında, ahlak boyutu öne çıkarılarak birlik ve beraberliğimizi pekiştirici üslup kullanılacak, yanlış anlamalara sebep olabilecek ifade ve yorumlardan kaçınılarak şahsiyet ve siyaset yapılmadan işlenecek. Ses cihazları lüzumundan fazla açılmayacak, bayanların da rahatlıkla ibadet edebilmeleri için camilerde özel imkanlar sağlanacak.

– Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanlarımız; Ramazan Ayı boyunca 295 76 59 – 295 76 60, 295 76 61 ve 295 76 62 nolu telefonlarla kendilerine ulaştırılan soruları, tatil günleri de dahil olmak üzere 09.00-23.00 saatleri arasında cevaplayacak. Ayrıca, vatandaşın internet aracılığıyla dinisorular@diyanet.gov.tr adresine e-mail ile gönderdikleri dini sorulara da cevap verilecek.

– Başkanlığımız TRT başta olmak üzere, ulusal ve yerel televizyon kanallarında yayınlanacak iftar ve sahur programlarının içeriğine katkıda bulunmakta, canlı iftar ve paket sahur programları hazırlamakta ve hazırlanan bu programlar talepte bulunan televizyon kanallarına ücretsiz olarak verilecek. Bu çerçevede, 20 civarında yerel televizyona dini sohbet programları ile paket iftar ve sahur programları verildi. Ayrıca Müftülüklerimizce, yerel televizyonlar tarafından hazırlanacak Ramazan programlarına talep geldiği takdirde yetkin personelin katılması hususunda yardımcı olunacak.

ZAMAN

Reklamlar
Tagged with: , , , , ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: