iddia ihalesi inteltek kazandı

iddia ihalesini en düşük kar payı almayı taahhüt ederek alan Çukurova grubunun da dahil olduğu İnteltek, alacağı pay yüzde 12’den 1,4’e düşecek. Aslan payı devletin. Danıştay tarafından ilki iptal edilen “İddaa” ihalesi için Spor Toto Teşkilatı ikinci kez ihale gerçekleştirdi. Spor Toto Teşkilatı binasında canlı yayında yapılan ihalede Lotos-Ladbrokes, İnteltek ve Lottomatica-Snai SPA-Doğan Yayın Holding konsorsiyumu yarıştı. Meteksan’ın verdiği zarfta hiçbir belge olmaması nedeniyle şirket değerlendirme dışı kaldı.
İhalenin ikinci oturumunda kardan en düşük payı almayı taahhüt eden Çukurova grubunun dahil olduğu ve İddaa oyunlarının şimdiki işletmecisi de olan İnteltek, mevcut anlaşma gereği hâsılattan yüzde 12 pay alıyor. Ancak İhale Komisyonu kararı onaylar ve ihaleyi İnteltek’e verirse şirketin alacağı pay yüzde 1,4’e düşecek. Böylece ihale sonucunda aslan payı da devlette kalmış olacak.

Kapalı zarfla tekliflerin açıldığı ilk turda en iyi teklifi Doğan Yayın Holding’in yer aldığı konsorsiyum verdi. İlk turda Lottomatica-Snai SPA-Doğan Yayın Holding konsorsiyumu toplam cirodan yüzde 6,1, İnteltek yüzde 11,3, Lotos-Ladbrokes ise yüzde 10 pay almayı önerdi. Daha sonra firmalara ikinci turdaki teklifleri için yarım saatlik bir süre verildi.
Tekliflerin teslim edilmesiyle beraber ihale komisyonu bir süre toplandı. Daha sonra teklifler açıklandı. İkinci turda Lottomatica-Snai SPA-Doğan Yayın Holding konsorsiyumu yüzde 2,1, İnteltek yüzde 1,4 ve Lotos-Ladbrokes ise yüzde 3,8 pay almayı önerdikleri açıklandı. Böylece İddaa’yı 4 yıldır işleten İnteltek ihaleyi kazandı. İnteltek firmasının çoğunluk hissesi Çukurova Grubu’nda bulunuyor. Tekliflerin açıklamasının ardından en düşük teklifi verdiği öğrenilen İnteltek yetkilileri birbirlerini tebrik etti.

İHALEDE ASLAN PAYI DEVLETİN

İhale sonrasında bir açıklama yapan Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar, tüm kamuoyunun önünde canlı yayında herkesin izlediği şeffaf bir ihale gerçekleştirdiklerini söyledi.
Hâsılatta aslan payının devlette kalmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Başkan Yunus Uçar, “Başarılı bir iş yaptık. Kazananın sevindiği kaybedenin ise güven duyduğu bir ihale olduğu düşüncesindeyim. İhalenin değerlendirilmesi için azami 3 gün süre var. Bu süre sonunda karar ilgili firmalara yazılı bir şekilde tebliğ edilecek” dedi.

BUNDAN SONRA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Bundan sonraki süreçte ihale komisyonu teklifi değerlendirecek. Ardından ihale sonucu Spor Toto Teşkilatı’na sunulacak ve onayın ardından kazanan grup sözleşme için davet edilecek.
Kanun gereği futbol dışında müşterek bahis oynatılacak basketbol, voleybol, otomobil ve motor sporları gibi diğer branşları da otomatikman sistem içine alacak olan ihaleyi kazanan firma İddaa oyunlarını 10 yıllığına üstlenecek.
Danıştay, ilk ihalede İddaa oyununun ihale şartnamesi, ihale ilanı ve yapılan ihale işleminin yürütmesini durdurmuştu. 2007’de İddaa’dan 1,9 milyar YTL, son dört senede ise 6,7 milyar YTL hasılat elde edildi. İhaleyi kazanan firma 3 gün içerisinde açıklanacak.

CİHAN

Reklamlar
Tagged with: , , ,
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: