Öss şampiyonları devleti tercih etti

Sadi Özdemir’in haberi

Vakıf üniversiteleri ÖSS’de ilk 2 bine giren öğrencileri ikramiye, aylık maaş, yüzde 100 burs, yurt dışında stajla çekmeye çalıştı. Ancak her puan türünden ilk 2 bindeki öğrencilerin sadece 838’i vakıf üniversitelerine yöneldi, çoğu başta Boğaziçi olmak üzere devlet üniversitelerini seçti. Vakıf üniversitelerinde de Bilkent, Koç ve Bahçeşehir öne çıktı.

ÖĞRENCİ Seçme Sınavı’nda (ÖSS) ilk 2 bine giren başarılı öğrencileri kapmak için sıkı yarışa giren vakıf (özel) üniversiteleri bu öğrencilerden 838’ini para teklifleriyle çekebildi. Buna karşın, her puan türünden 2 bin başarılı öğrencinin büyük bölümü devlet üniversitelerini seçti. İlk 2 bindekilerin en çok tercih ettiği ilk üç vakıf üniversitesi ise 296 öğrenciyle Bilkent, 89 öğrenciyle Koç, 81 öğrenciyle de Bahçeşehir üniversiteleri oldu.

Devlet üniversitelerinde ise sıralama 1034 öğrenciyle Boğaziçi, 940 öğrenciyle İstanbul Üniversitesi ve 902 öğrenciyle Ankara Üniversitesi şeklinde gerçekleşti. Vakıf ve devlet üniversiteleri, derece yapan öğrencilere burs başta olmak üzere uçak masrafları dahil yurtdışında staj olanakları, 2 bin 500 YTL’yi bulan ödüller, aylık 2 bin YTL’ye ulaşan cep harçlıkları, ev kirası yardımları, yıllık 9 bin 600 YTL’lik yurtlarda ücretsiz konaklama olanakları, diz üstü bilgisayarlar önerdi.

Bilkent açık ara önde

İlk 2 bine giren öğrencilerden 296’sının gönlünü fethetmeyi başaran ve birinci olan Bilkent Üniversitesi, öğrencileri risksiz ’Kapsamlı Burs’ programıyla ikna etti. Bilkent öğrencilere öğrenim ücretinden muafiyet, Ankara dışından olanlara iki kişilik odalarda ücretsiz konaklama. Ayda 275 YTL cep harçlığı sundu. Bursları da not ortalaması veya sınıf-ders geçme gibi konulardan bağımsız hale getirdi ve kesinti olmayacağını garanti etti.

Koç ilk 100’e odaklandı

Vakıf üniversiteleri ilk 2 bine öğrenciye çeşitli olanaklar sundular ancak en çok da ilk 100’e giren öğrencilere odaklandı. Bunlardan Koç Üniversitesi ilk 100 içinde yer alan öğrenciye ’Özel Başarı Bursu’ verdi. Bu burs kapsamında bir defalık 1500 YTL giriş başarı ödülünün yanı sıra ayda 400 YTL burs, ücretleri 1750 ile 4 bin 500 YTL olan internet ve kablolu televizyonların bulunduğu iki kişilik odalarda ücretsiz konaklama olanağı sağladı. Koç Üniversitesi bu teklifleriyle ilk 2 binden 89 öğrenciyi çekerek, vakıf üniversiteleri sıralamasında ikinciliğe oturdu.

Bahçeşehir kademeli

En çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında üçüncü sıraya yerleşen Bahçeşehir Üniversitesi ise ÖSS’de ilk 3 bine giren öğrencilere kademeli olanaklar sundu. İlk 2 bine girenlere tam burs ve aylık 1000 YTL harçlık öneren Bahçeşehir Üniversitesi başarılı öğrencilerden 81’inin tercihi oldu.

50 bin YTL ödül ve 2 bin YTL aylık bursa 20 öğrenci ’evet’ dedi

KADİR Has Üniversitesi, ilk 100’e giren öğrencilere 50 bin YTL ödül ve 2 bin YTL aylık burs önerisiyle başarılı öğrenci kapma yarışında büyük dikkat çekmişti. Rektör Prof. Dr. Yücel Yılmaz öğrencilere gönderdiği mektupta, ’ödül’ miktarını açıkça belirmiş ve öğrencileri görüşmeye davet etmişti. Kadir Has Üniversitesi’nin bu teklifine 20 öğrenci ’evet’ dedi ve bu üniversite başarılı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri sıralamasında 9’uncu oldu.
(Hürriyet)

Reklamlar
Tagged with:
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: