Gürcüleri müslümanlar şaşırttı

Türkiye, Rusya ile girilen savaş sonucu insani krizin yaşandığı komşu ülke Gürcistan halkına yönelik yardımlarına devam ediyor. İHH İnsani Yardım Vakfı, Borjomi şehrinde ve köylerinde 1350 aileye içinde bakliyat, toz şeker, çay, makarna, sıvı yağ, un, salça, tuz, helva, zeytin ve reçel bulunan kumanya paketlerini dağıttı. Ayrıca 300 çocuğa da bebek maması verildi.  Yardım paketlerini alan aileler, komşu ülke Türkiye’nin kendilerine yardım etmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. İHH’dan yapılan açıklamada, “İstanbul’dan yola çıkan yardım tırımız nihayet kriz bölgesine ulaşarak yardımlarını yerine ulaştırdı” denildi. Açıklamada Rus askerlerinin şehre girişleri engellemesi sebebiyle Gori’ye giremeyen yardım tırının bir başka insani krizin yaşandığı Borjomi şehrinde yardımlarını dağıttığı bildirildi.

Yardım ekibinden Dilaver Kutluay, izlenimlerini şöyle anlattı: “İnsanlar büyük bir tedirginlik içinde. Savaşın bittiğine inanmak istiyorlar. Ancak Rus askerlerinin sürekli tetikte olması ve en ufak bir olayda saldırıya geçecekleri sinyali vermeleri insanların barışa olan umutlarını azaltıyor.”

Yapılan yardımla 1350 ailenin gıda sorununu bir süreliğine çözdüklerini belirten Kutluay, “Gürcistan, 5 milyon nüfusluk fakir bir ülke. İnsanların doğru dürüst geçimleri yok. Böyle bir kriz olunca durumları daha kötü oluyor. Bizim yaptığımız yardıma çok sevindiler. Bir kumanya belki bizim için çok büyük bir şey değil ama o yokluktaki insanlar için çok şey ifade ediyor. Bazıları, biz 1999 depreminde yardım çalışması için Yalova’ya gelmiştik. O gün biz gelmiştik bugün sizler geldiniz. Demek ki iyilik karşılıksız kalmıyormuş’ şeklinde konuştular. Tüm bu yaşananlar bizleri de çok duygulandırdı” dedi.

Müslüman ülkelerinin yardım etmesine şaşırıyorlar
İHH yardım ekibinden Cüneyt Kılıç ise yardım sırasında Gürcü ailelerinin Müslüman bir ülkenin kendilerine yaptığı yardımın şaşkınlığını yaşadıklarını belirterek şunları anlattı: “Biz yardımlarımızı dağıtırken insanlar, ‘siz Müslüman bir ülkeden geliyorsunuz. Oysa bir Hıristiyan’ız. Bize neden yardım ediyorsunuz’ şeklinde sorular sordular. Biz de onlara ‘Bizim inancımıza göre mazlumun dini sorulmaz. Ayrıca komşuluk haklarını yerine getirmek için bunu yapıyoruz’ dediğimiz zaman çok memnun oldular ve ‘Biz artık dostumuzu düşmanımızı çok iyi tanıyoruz. Türkiye bizim dostumuz. Türkiye, gerçekten iyi bir komşu olduğunu bir defa daha gösterdi. Halkınıza selamlarımızı gönderiyoruz’ dediler. Orada yaşadıklarımız bu insanlara yaptığımız yardımın bir kumanya paketinin ötesinde çok daha büyük olduğunu gösterdi bize.”

Bu arada İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Gürcistan halkına yönelik yardımların Ramazan ayında da devam edeceğini belirtti.

(Haber 7)

Reklamlar
Tagged with:
Gundem, Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: