FLAŞ – Gül Erbakan’ın cezasını affetti

FLAŞ - Gül, Erbakan'ın cezasını affettiCumhurbaşkanı Gül, Erbakan’ın ev hapsi cezasını affetti.

”Kayıp trilyon” davasında aldığı 2 yıl 4 aylık hapis cezasını Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesindeki konutunda geçiren, kapatılan Refah Partisi’nin eski genel başkanı Necmettin Erbakan’a af kararı çıktı. “Özel belgede sahtecilik”ten hapis cezasına çarptırılan Erbakan’ın bu cezası, sağlık durumu gerekçe gösterilerek iki kez ertelenmişti. Daha sonra yapılan başvuruda, Erbakan’ın cezasını ev hapsi olarak çekmesi istenmiş ve bu yöndeki kararı Yargıtay onaylamıştı.

Erbakan’ın ilerleyen yaşı ve sağlık sorunlarını dikkate alan Cumhurbaşkanı Gül, Erbakan’ın kalan hapis cezasını ”sürekli hastalık” nedeniyle kaldırdı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Hastanelerce sürekli hastalıkları belirlenen ve bunlara ilişkin raporları Adli Tıp Kurumu 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından değerlendirilerek muayenesi yapılan Necmettin Erbakan’ın sağlık durumunun mahkumiyetinin devam etmesine izin vermediği yolunda anılan Kurulca Rapor düzenlenmesi ve dosyanın Adalet Bakanlığınca 15 Ağustos 2008 tarihinde Cumhurbaşkanlığına intikal ettirilmesi üzerine Sayın Cumhurbaşkanımız, Adli Tıp Raporunda ifade edilen durumun Anayasa’nın 104. maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde sözü edilen ‘sürekli hastalık’ kapsamında olduğunu dikkate alarak, ilgilinin kalan hapis cezasını, söz konusu madde uyarınca kaldırmışlardır.”

Bilindiği gibi Erbakan’ın avukatları, Adli Tıp Kurumu’nda aldıkları raporu Adalet Bakanlığı aracılığıyla Çankaya Köşkü’ne göndermişti. Erbakan’ın avukatlarından Mustafa Kamalak, “Takdir yetkisi Sayın Cumhurbaşkanı’nındır. Ancak Erbakan’ın ilerlemiş yaşı nedeniyle affedilmesini bekliyoruz” demişti.

Kaynak: Samanyolu Haber

Reklamlar
Tagged with: , , , ,
Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: