iste memurların ek zam oranları

İşte memurların ek zam oranları 

Erdoğan, Beşiktaş’taki Başbakanlık Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, ”15 Ağustostan itibaren geçerli olmak üzere en düşük memur maaşına 103 YTL; memur, din görevlisi, öğretmen maaşına 112′şer YTL; astsubay çavuş maaşına 127 YTL, teğmen maaşına 132 YTL, polis memuru maaşını 161 YTL; araştırma görevlisi maaşına 171 YTL ve mühendis maaşına 264 YTL ilave ek ödeme getirildiğini” kaydetti.

Erdoğan, ”Yapılan düzenlemeyle en düşük memur maaşına yüzde 10, ortalama memur maaşına ise yüzde 8,4 oranın artış sağlanmıştır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, asgari geçim indiriminden kaynaklı artışlar hariç 2008 yılında en düşük memur maaşına yüzde 22,7, ortalama memur maaşına ise yüzde 18,5 oranında artış sağladıklarını bildirdi. Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın da katılımıyla Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisinde düzenlediği basın toplantısında, memura ek ödeme düzenlemesinin çerçevesi ve ücret politikalarıyla ilgili bilgi verdi.

AK Parti hükümeti olarak kamu personelinin hak ettiği yaşam standartlarını sürekli olarak yükseltmeyi temel bir öncelik kabul ettiklerini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

”Bugüne kadar kamu personeline hep enflasyonun üzerinde bir artış sağladık. 5,5 yıllık iktidarımız döneminde hiçbir zaman enflasyona kamu personelimizi memuruyla, işçisiyle ezdirmedik. Ayrıca kamu çalışanları arasında mümkün olduğunca ücret adaletini sağlamayı temel bir prensip olarak daima gözettik. Bu kapsamda, kamu personelinden ek ödemesi olmayanların aylıklarının iyileştirilmesi ve ücret adaletinin sağlanması amacıyla yaptığımız yasal bir düzenlemenin ayrıntılarını da şimdi sizlere bakan arkadaşlarımızla birlikte açıklıyoruz.”

Erdoğan, bu düzenleme çerçevesinde aylıklarda yapılacak artış tutarlarının Bakanlar Kurulu tarafından belirlendiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bu belirleme yapılırken memurlarımızın hak ettikleri yaşam düzeyine kavuşabilmelerine imkan sağlamak üzere aylık artış tutarları mümkün olduğunca yüksek tutulmuştur. Bunun ideale ulaşan bir yapı olduğunun iddiası içerisinde değiliz ama ülkemizin ekonomik şartları neye müsaade ediyorsa, bu şartları zorlamak suretiyle reel ekonomi açısından zorlamak suretiyle böyle bir düzenlemeyi yapmış bulunuyoruz. Ayrıca düşük aylık alan memurlarımızın aylıklarında daha fazla artış sağlanmıştır.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl içindeki artışlarla, bu düzenlemede yapılan artışlar birlikte değerlendirildiğinde memur maaşlarında önemli tutarlarda artış sağlandığını vurgulayarak, aile yardımı ödeneği dahil 2007 Aralık ayında 843 YTL olan en düşük memur maaşının 2008 Ağustos ayında 1119 YTL’ye, öğretmen maaşının 1037 YTL’den 1334 YTL’ye, mühendis maaşının 1512 YTL’den 1992 YTL’ye, teğmen maaşının 1645 YTL’den 2 bin YTL’ye, araştırma görevlisi maaşının 1187 YTL’den 1553 YTL’ye ve polis memuru maaşının 1406 YTL’den 1776 YTL’ye çıktığını bildirdi.

Erdoğan, ”Böylece asgari geçim indiriminden kaynaklı artışlar hariç 2008 yılında en düşük memur maaşında yüzde 22,7, ortalama memur maaşında ise yüzde 18,5 oranında artışlar getirmiş oluyoruz” dedi.

 

 

Kamu personelini bugüne kadar enflasyona ezdirmedikllerini savunan Erdoğan, şartlar zorlanarak bir düzenleme yaptıklarını açıkladı.

15 Ağustos’ta itibaren en düşük memur maaşına 103 YTL zam

Ortalam memur maaşına 112 YTL

Din görevlisine 112 YTL,

Öğretmene 112 YTL

Astsubay çavuş 127 YTL

Teğmene 132 YTL

Polise 161 YTL

Mühendis maaşına 264 YTL

Araştırma görevlisi maaşına 171 YTL

“Tablo ideal değil ama ekonomik şartlar buna müsade ediyor” diyen Erdoğan, yapılan zamların bütçeye bir yük getirmeyeceğini bunun tedbirlerini de aldıklarını söyledi. Erdoğan, “Bunun Türkiye’ye getirdiği yük 947 milyon YTL 2008 için. Tüm bunlarla ilgili bazı bakanlıklarda döner sermaye ile ilgili olarak onların havuzunda toplananları artık tek havuzda toplandığını görüyoruz.Bunları tek havuzda toplamak suretiyle bütçeye yük getirmeden ücretlerdeki dengelemeyi merkezi bir anlayışla dağıtmayı planladık. Yani öyle ek bir yük gelmedi.” dedi.

Erdoğan, enflasyondan kaynaklanan fark ortaya çıkarsa bunu da ödeyeceklerini de söyledi. Erdoğan, hükümetlerinin para basarak vatandaşının cebinden çalarak memurun maaşını ödeyen hükümetlerden olmadıklarını da dile getirdi.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyleydi: “Bazı memurlarımızın durumu çok çok kötüydü. Mühendisler, mimarlar mesela.. Bunlara da azami oranda artış yaptık. Bu tablo bile ideal değil ama ülkenin ekonomik şartları da buna müsaade ediyor. Eğer parayı iyi idare edemezsek bunun faturası millete çıkar.

-Enflasyon oranı yüzde 10 civarında. Ben size 22.4 gibi bir oran açıkladım. Bu enflasyonun yaklaşık yüzde 12 üstünde bir orandır. Yaptığımız zamlarda enflasyonun altında kalıyorsa aradaki farkı hep ödedik. Yine böyle şey olacaksa biz bu farkı da yine öderiz”

Erdoğan, toplu görüşme masasından kalkan KESK’e de tepkiliydi. Erdoğan,  “Sendikamızın daha toplantının 10. dakikasında toplantıyı terk etmesini şık bulmuyorum. Bunu demokratik anlayış çerçevesinde masadan çekilmeyi doğru bulmuyorum. Bakan da ‘Masadaki yerleri boş duruyor. Tekrar gelebilirler’ diye davet etti. Sokaklarda yürümekle bu iş çözülmez. Yürüyüşlerle bu şova dönüşür. Buralardan nemalanalım mantığıdır bu. Oturursun masalarda konuşursun. Bunu T.C.’nin yaptığı ekstra bir destek olarak kamu personelin everdik. 2009′la ilgili olarak burdan gelecek olan zam oranı da belirlenecektir.” dedi.

Toplu görüşmelerde ülke gerçeklerinin dikkate alınması gerektiğini de ifade eden Erdoğan, uçuk kaçık olmayan makul getirilen önerilere açığız. Sendikacı arkadaşlar kendilerini bizim yerimize koymalı ve bu şekilde düşünmeli. Ülkemizin ekonomik gücü burada çok önemli.”şeklinde konuştu.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Sendikalar düşüncelerini ortaya koyacak. Ama böyle uçuk kaçık talepler de bizim evet diyeceğimiz şeyler değil. Gelen taleplerin bazılarının ülke gerçekleriyle alakası yok. Ya gelin kendinizi buraya koyun ve bakın bakalım bu ülke nasıl yönetilir. Biz onlar adına burdayız. Bizim hükümetimiz kimsenin hakkı olmadığı halde para basmak suretiyle çalışanına para verme ahlaksızlığına düşmez. ”

HABER 7

Reklamlar
Tagged with: , , , ,
Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: