Rum psikolog: Rumlar Kuzey şoku yaşıyor

Rum psikolog: Rumlar Kuzey şoku yaşıyor
Rumlar Kuzey şoku yaşıyor 

 

Hristodulu, Alithia gazetesine verdiği demeçte, 23 Nisan 2003 tarihinde KKTC ile Güney Kıbrıs arasında kapıların açılmasının ardından KKTC’ye geçen Rum göçmenlerin bazılarının, KKTC’deki durumu görünce şok yaşadıklarını ve çoğunun ”psikolojik hastalığa yakalandığını” belirtti.

Psikolog Hristodulu, sınır kapılarının açıldığı dönemde yapılmayanın bu dönemde yapılması ve çözüm yönünde çaba harcanan bu günlerde Rum yönetiminin halkını psikolojik yönden çözüme hazırlaması gerektiğini söyledi.

”Bunca yıl kimsenin insanlara gerçeklerden söz etmediğini” kaydeden Hristodulu, şunları söyledi:

”Konuyu inceleyecek olursak, insanların bunca yıl göstermelik bir görüntüyle ve sahte bir durumla yaşadıklarını görürüz. Dini ve siyasi liderlerin ninnileriyle bir fantezide yaşadılar. Kimse kendilerine gerçeklerden bahsetmedi ve olası çözüme hazırlamadı. Gerçekten de çoğu göçmen bugünkü gerçeklere dayanamadı ve barikatların açılmasıyla ‘işgal’ bölgelerini ziyarete gittiğinde şok yaşadı. Bugünkü gerçeklere dayanamadılar ve psikolojik hastalığa yakalandılar.”

-”1960’TAN BERİ GERÇEKLERİ GÖRMEDİK”-

Psikolog Hristodulu, ”Kıbrıslı Türkler için gerçek, 1960 öncesinde ilişkilerin farklı olduğudur. Çünkü o zamanlar yetkileri paylaşmak diye bir mesele yoktu, yalnızca aynı gündelik sorunlar vardı. Durum 1960’tan sonra değişti” diye devam etti.

Rum psikolog, ”1960’tan sonra durum değişti, ancak yine gerçeği görmek istemedik. Yetkinin Kıbrıslı Rumlar olarak bize ait olduğuna inandık, Kıbrıslı Türkleri yetkiyi gasp edenler olarak gördük, toplumsal açıdan bizden bir basamak aşağıda gördük” diye ekledi ve Rum halkının psikolojik yönden çözüme hazırlanması gereğine vurgu yaptı.

AA

Reklamlar
Tagged with: , ,
Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: