Aygün’e 2,5 milyon Avro şoku

Aygün’e 2,5 milyon Avro şoku
Aygün'e 2,5 milyon Avro şoku 

Ergenekon soruşturması kapsamında 1 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alındıktan sonra 14 Temmuz 2008 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün’ün evinde bulunan 2,5 milyon avroya, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi naip hakimi kararıyla, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 127. maddesine göre tedbiren el konuldu.

A.A muhabirine konuyla ilgili bilgi veren Aygün’ün Avukatı Mehmet Asım İplikçioğlu, Mali Suçları Araştırma Kurulunun (MASAK) paranın menşeinin araştırılması için bir soruşturma başlattığını kaydetti.

Bu soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Savcısının talebi üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Naip hakiminin 28 Temmuz 2008’de söz konusu paranın bloke edilmesine karar verdiğini anlatan İplikçioğlu, bu karar üzerine Aygün’ün Çayyolu’nda bulunan ve jandarma sorumluluk alanında olan evinde 29 Temmuz günü ikinci bir arama yapıldığını bildirdi.

İkinci arama sırasında söz konusu paranın ING Bank nezdinde bir hesapta olduğunun jandarmaya bildirildiğini kaydeden İplikçioğlu, bunun üzerine hakimin paranın Vakıflar Bankasının Beşiktaş şubesinde bir hesaba aktarılması için talimat verdiğini kaydetti. İplikçioğlu, söz konusu paranın bu hesaba aktarıldığını bildirdi.

2,5 milyon avroya el konulması işleminin tedbiren alınan bir karar olduğuna işaret eden İplikçioğlu, şöyle dedi:

”Biz Türk yargısına güveniyoruz. Müvekkilimizin suçsuzluğuna inanıyoruz. 2,5 milyon avro tamamen meşru bir kazancın bedelidir. Müvekkilim, son 4 yılda 69 dükkanın yüzde 25 hissesi ile 5 adet ev satışı yaptı. Bu satışlara ilişkin tapu belgeleri ve satılan kişiler belli. Dolayısıyla söz konusu paranın menşei belli ve bir başka yatırım için evde tutulmuş. Ev bir banka şubesi kadar güvenli. Evde 24 saat koruma bulunuyor ve kamera sistemiyle güvenliği takviye edilmiş. Paranın kaynağının meşru olduğuna ilişkin belgeleri de dava dosyasına koyduk.”

Söz konusu kararın tedbir niteliğinde olduğuna sık sık vurgu yapan İplikçioğlu, Ceza Muhakemesi Kanunun şüphelinin haklarının korunması doğrultusunda bir çok imkan sağladığını, bu doğrultuda müvekkilinin haklarını koruyacaklarını kaydetti. İplikçcioğlu, ”Bugün veya Pazartesi günü el koyma kararına itiraz edeceğiz” dedi.

AYGÜN’ÜN SAVUNMASI

Aygün’ün gözaltına alındığı 1 Temmuz günü bu para kasada bulunmuştu. Aygün paranın bir satıştan elde edildiğini şahsi parası olduğunu belirtmiş ve para tekrar kilitlenen kasada bırakılmıştı. Aygün gözaltına alındıktan sonra, ATO Meclis Başkanı Nuri Gürgür, ‘’Sinan Aygün Türkiye’nin önemli işadamlarından. Kendisi inşaat işleriyle uğraşıyor. Geçtiğimiz günlerde Rüzgarlı’da bulunan işyerini sattı. Kasasında para bulunması da çok doğal. Eğer şüpheli bir durum görülürse Maliye bunu araştırır’’ demişti.

RÜZGARLI’ DAKİ DÜKKAN

Aygün de 14 gün tutukluluğunun ardından yaptığı açıklamada bu paranın kaynağını, babadan kalma dükkanın satışından elde edilen gelir ile kızının düğününde toplanan 30 torba altın olarak açıkladı.  Aygün, savcılık sorgusunda da paranın kaynağına ilişkin soru üzerine, “Rüzgarlı Sokak’ta babadan, dededen kalma işyerimiz vardı. O dükkanı sattım. Ayrıca kızımın bir süre önce düğünü oldu. Takılan altınlar 30 küçük torbayı doldurdu. Çocuğun bunları takacak hali yok. Bunun önemli bir kısmını paraya çevirdik.  Satılan dükkan ve kızın düğününde toplanan ziynet eşyalarından elde edilen parayı değerlendiremeden bu olaylar oldu’’ demişti.

MASAK tarafından el konulan paranın kaynağı ile ilgili araştırma yapılacağı ve Aygün’ün de bu konuda yeniden ifadesine başvurularak, 2,5 milyon euro’nun kaynağı konusunda bir şüphe görülmediği taktirde iade edileceği öğrenildi.

AA

Reklamlar
Tagged with: , , ,
Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: