Hükümetin Büyükanıt’a büyük jesti

Hükümetin Büyükanıt’a büyük jesti
Hükümetin Büyükanıt'a büyük jesti
14 Ağustos 2008 13:06
Hükümet, 2 yıl önce, yıpratma kampanyaları nedeniyle atama kararnamesini YAŞ toplantısından önce onayladığı Büyükanıt’a ikinci jesti yapıyor.

 

Görev süresi 30 Ağustos’ta dolacak olan Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt’a, “Devlet Şeref Madalyası” verilmesine ilişkin kararname Çankaya Köşkü’ne gönderildi. Emekliliğinde kullanacağı son model zırhlı Audi A8 nedeniyle muhalefetin eleştirilerine hedef olan Org. Büyükanıt, manevi değeri yüksek bir veda hediyesini hükümetten almış olacak.

HEDİYE VAZO

Org. Büyükanıt’ın pazartesi günü Başbakan Erdoğan’a yaptığı, oldukça sıcak geçen veda ziyaretinde Erdoğan’ın ne hediye ettiği de merak konusu oldu. Öğrenildiğine göre Erdoğan Büyükanıt’a, protokol tarafından hazırlanmış klasik bir vazo hediye etti. Spekülasyonlara neden olmaması için bu hediyenin ne olduğu açıklanmadı. Büyükanıt’a, “Devlet Şeref Madalyası” verilmesine ilişkin kararname ise Bakanlar Kurulu tarafından onay için Çankaya Köşkü’ne gönderildi. Kararnamenin onaylanmasının ardından madalya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Org. Büyükanıt’a verilecek. Şeref madalyası son olarak eski Genelkurmay Başkanı emekli orgeneral Hilmi Özkök ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Suud’a verilmişti.

NAR SUYU İÇTİLER

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt veda turlarına TBMM Başkanı Köksal Toptan ile devam etti. Toptan, veda ziyareti sırasında Org. Büyükanıt’a nar suyu ikram etti. Toptan’ın veda hediyesi ise Meclis’e ait Yıldız Porselen ürünü “aşiyan kase” oldu. Görüşmenin ardından Toptan, Büyükanıt’ı kapıya kadar uğurlamak istedi ancak, Büyükanıt nezaketinden dolayı teşekkür etti ve Toptan’ın kapıya kadar çıkmasına izin vermedi. Büyükanıt, gazetecilere bugün saat 14.30’da CHP Genel Merkezi’ne gideceğini söyledi. Zırhlı Audi makam otomobilinin gündeme getirilmesi nedeniyle CHP ile Büyükanıt arasında soğuk rüzgârlar esmişti.

3 soruda devlet şeref madalyası

1 KİMLERE VERİLEBİLİYOR?
Bakanlar Kurulu’nun teklifi, Cumhurbaşkanının tevcihi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru, birlik ve beraberliği için yurtiçinde veya yurtdışında üstün feragat, fedakârlık, başarı ve yararlılık gösteren Türk ve yabancı uyruklu kişilere. Görev süresi biten Cumhurbaşkanı ile Genelkurmay başkanlarına.

2 TÜRKİYE’DE KİMLERE VERİLDİ?
İlk olarak 28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı Org. İsmail Hakkı Karadayı’ya verildi. Daha sonraki liste şöyle: 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Hilmi Özkök. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e ise verilmedi.

3 HANGİ YABANCILARA VERİLDİ?
Haydar Aliyev, Alia İzzet Begoviç, Hüsnü Mübarek, Franjo Tudjman, Eduard Şevardnadze, Bill Clinton, Rauf Denktaş, Abdullah Bin Abdülaziz El Suud.

Sabah

Reklamlar
Tagged with: ,
Haberler, Sondakika Haberleri kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: